• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Dialničiari vybrali vo februári na mýte viac ako 18-miliónov eur, mobilné jednotky opäť riešili stovky nezodpovedných vodičov

Dialničiari vybrali vo februári na mýte viac ako 18-miliónov eur, mobilné jednotky opäť riešili stovky nezodpovedných vodičov

Za využívanie vymedzených úsekov na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vo februári vybralo mýto vo výške 12,89-miliónov eur.

Výber mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť, a.s., (NDS) vo februári tohto roka dosiahol 18,65 miliónov eur a medziročne vzrástol o 7,9 %.

Poskytnuté zľavy z mýta

Za prvé dva mesiace roka výnosy mýty predstavovali 36,14-miliónov eur. Nárok na zľavu z ceny mýta od začiatku roka získalo 2 679 vozidiel, z toho 2 539 zo Slovenska, pričom prevádzkovatelia vozidiel dostali zľavu v objeme 37,47-tisíc eur.

Na prevádzkovateľov vozidiel registrovaných na Slovensku pripadlo 36,31-tisíc eur, čo je 96,9 % z celkovej sumy zliav. Informoval o tom v utorok manažér pre komunikačnú stratégiu a PR spoločnosti SkyToll Anton Bódis.

Za využívanie vymedzených úsekov na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vo februári vybralo mýto vo výške 12,89-miliónov eur. Na vymedzených úsekoch ciest I. triedy dosiahol výber mýta 5,76-milióna eur.

„Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia zaplatili 50,1 % z celkovej sumy vybraného mýta. Dňom s najvyšším výberom za sledovaný mesiac bol 21. február, kedy sa vybralo 912 255 eur,“ uviedol Bódis.

Vodiči sa snažili vyhnúť plateniu mýta

Vymedzené úseky ciest využívalo v druhom mesiaci priemerne denne 37 061 vozidiel nad 3,5 tony s mýtnou povinnosťou, oproti januáru ich počet vzrástol o 18,3 %.

V elektronickom mýtnom systéme bolo k 28. februáru 2022 zaregistrovaných 290 722 palubných jednotiek, oproti predchádzajúcemu mesiacu je to viac o 2 465 kusov.

„Z celkového počtu palubných jednotiek pripadá 75,2 % na vozidlá zo zahraničia. Mobilné jednotky vynucovania riešili vo februári na vymedzených úsekoch ciest 368 prípadov porušenia zákona o výbere mýta,“ dodal Bódis s tým, že od vodičov vybrali mýto vo výške 2 367 eur.

Slovensko odpustí Ukrajincom diaľničnú známku, humanitárnym konvojom zas poplatky za mýto

Všetky autá do 3,5 tony registrované v Ukrajine budú mať na slovenských diaľniciach odpustenú povinnosť mať diaľničnú známku. Týka sa to aj áut prevážajúcich humanitárne tovary.

Ako informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina), vodičom takýchto vozidiel nebude hroziť pokuta, a to počas obdobia trvajúceho mimoriadneho stavu.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) zároveň odpustí mýtne poplatky všetkým humanitárnym konvojom, teda nákladným autám nad 3,5 tony, ktoré prevážajú humanitárny tovar.

Minister dopravy v stredu predložil na vládu dve novely zákonov, ktoré súvisia so situáciou na Ukrajine, kabinet však o nich nerokoval.

„Obe budú pravdepodobne súčasťou tzv. Lex Ukrajina v skrátenom konaní, ktoré by predbežne mali ísť na rokovanie vlády SR v piatok a následne predložené do parlamentu,“ uviedol Doležal.

Ceny benzínu a nafty na Slovensku výrazne stúpli a analytička nemá dobré správy

Ceny na slovenských čerpacích staniciach ešte porastú. Na základe vývoja cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Ceny na našich pumpách budú ešte rásť a budú atakovať hladinu 1,70 eur za liter.

Ak bude v ďalších týždňoch cena ropy ešte rásť, nevylučujeme ani dosiahnutie úrovne 1,80 eur za liter 95-oktánového benzínu. Všetko bude závisieť od toho, ako sa vyvinie vojnový konflikt na Ukrajine,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Medziročný nárast cien

Podľa údajov Štatistického úradu SR v desiatom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu na týždennej báze prudko zvýšili až o 4,1 percenta a dosiahli priemernú úroveň 1,639 eur za liter.

Ceny 98-oktánového benzínu vrástli taktiež výrazne, o 3,2 percenta na hodnotu 1,832 eur za liter. A ceny nafty si na týždennej báze pripísali takmer päť percent a dosiahli úroveň 1,548 eur za liter.


V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 23 percent ako vlani a benzín 98 o 20 percent. „Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 32 percent drahšia ako vlani,“ dodala Glasová.

Vojna na Ukrajine a drahšia ropa

Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a hýbali sa v pásme 110 až 130 dolárov za barel.

V úvode minulého týždňa ale ceny na ropnom trhu o niečo klesli a podliezli aj 100-dolárovú hranicu. „Podpísal sa pod to optimizmus na trhoch, že silnie diplomatické úsilie o vyriešenie vojny na Ukrajine,“ podotkla Glasová.


V závere minulého týždňa ropa opäť zdražela smerom k úrovni 110 dolárov za barel. Podľa analytičky môže za to hlavne nedostatok ropy na trhu, keďže európske energetické spoločnosti odmietajú ruskú ropu.


„Okrem toho, na trhoch opäť vzrástla nervozita okolo vojny, keďže Rusko aj Ukrajina opäť vyjadrili obavy, že k diplomatickej dohode tak skoro nedôjde,“ uzavrela Glasová.

Invázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z Ruska


Zvýšené ceny komodít budú tlačiť hodnotu importov nahor a exportnú výkonnosť budú brzdiť negatívne dopady ruskej invázie. Ako ďalej uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, dá sa teda predpokladať, že saldo zahraničného obchodu bude v najbližšom čase skôr negatívne.

Modernizáciou sa podarí ceny stabilizovať

V januári bola obchodná bilancia podľa údajov Štatistického úradu SR záporná, deficit zahraničného obchodu dosiahol 400,5 miliónov eur.


V dlhšom horizonte však môžu niektoré firmy podľa Horňáka znížiť svoju závislosť na určitých typoch komodít, napríklad prostredníctvom modernizácie výroby, nákupom nových technológií, využitím alternatívnych zdrojov energie, čo im prinesie väčšiu stabilitu cien a dodávok.

„Invázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, najmä vo forme rastu cien komodít, ktoré sú významným vstupom pre priemyselné firmy. Sankcie uvalené na Ruskú federáciu budú obmedzovať obchodné toky a aj keď Rusko nepredstavuje významný exportný trh pre slovenské firmy, je zapojené do dodávateľských reťazcov, čo môže spôsobiť problémy s dodávkami niektorých vstupov,“ povedal Horňák.

Nedostatok surovín

Rusko je významné svojou produkciou a exportom kovov ako paládium, hliník či lítium, ale aj neónový plyn, ktorý je využívaný pri výrobe polovodičov.


Vysoká neistota a premenlivá situácia sťažuje podľa analytika ekonomické predikcie, ktoré môžu byť teraz revidované častejšie než zvyčajne.

Narušené dodávateľské vzťahy

Zužovanie ročného kumulovaného prebytku zahraničného obchodu najskôr bude podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pokračovať aj v najbližších mesiacoch.


K zmierneniu prebytkov by mal naďalej prispievať podľa neho najmä zvýšený cenový tlak pri energetických dovozoch. Rizikom naďalej ostávajú i narušené dodávateľské vzťahy, ktoré by mohli narúšať produkciu i v tomto roku a v nepravidelných intervaloch stále narúšať vývozy.

„Spolu s uvoľnením úzkych hrdiel a stabilným reštartom produkcie by sa prebytky zahraničného obchodu mohli v druhej polovici tohto roka začať opäť mierne rozširovať. Kľúčovú rolu však zohrá ďalší vývoj konfliktu na Ukrajine a z toho plynúci tlak na ceny energií, či výpadky vývozov,“ dodal Koršňák.

Vojna na Ukrajine utlmí priemyselnú výrobu na Slovensku, analytička varuje pred materiálovou krízou

Očakáva sa, že v ďalších mesiacoch začne u nás postupne priemyselná výroba klesať, hoci od novembra začala produkcia v slovenskom priemysle opäť rásť.


Ako uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, smerom nadol bude priemyselnú výrobu ťahať globálna materiálová kríza, ale aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý vyvoláva obrovskú neistotu vo vývoji ekonomického prostredia.

Materiálová kríza

Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom rôznych materiálov a komponentov na trhu a ich výrazne rastúcimi cenami. Pre naše hospodárstvo je najciteľnejší nedostatok čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby v automobilovom aj elektrotechnickom priemysle.

Aktuálne sa však do centra pozornosti dostala podľa Glasovej vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvňuje predovšetkým ceny energetických komodít.

Trhy sa obávajú prerušenia dodávok ruskej ropy a plynu, čo by zasiahlo hlavne európske ekonomiky, ktoré sú od ruského dovozu výrazne závislé. „Problémy by teda vznikli aj v európskom priemysle,“ skonštatovala Glasová.

Rast cien energií zbrzí výrobu

Okrem toho, priemysel je už teraz podľa nej negatívne zasiahnutý aj extrémne rastúcimi cenami energií, ktoré predražujú výrobu.


„Očakávame, že ceny energií budú v prípade pretrvávajúceho vojnového konfliktu naďalej rásť, čo bude brzdiť priemyselnú výrobu, hlavne v energeticky náročných odvetviach,“ dodala Glasová.

Exportéri z Ruska

Nálada v domácom priemysle sa v úvode roka podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pomerne významne zhoršila, a to ako v hodnotení aktuálnej situácie, tak aj v zložke očakávaní. Ďalší šok pritom prináša podľa neho invázia Ruska na Ukrajinu, ktorú februárový sentiment ešte plne nezohľadňoval.

„Priame dopady vzhľadom na relatívne nízku váhu Ruska na slovenskom exporte budú limitované a budú koncentrované na niekoľko významnejších exportérov do Ruska, najmä v oblasti výroby kompresorov, či áut. Tri percentá slovenskej produkcie áut smerovalo do Ruska,“ hovorí Koršňák.


Na druhej strane, už v úvode konfliktu zvýraznila vojna na Ukrajine podľa analytika problémy s úzkymi hrdlami, tentoraz nie v podobe tradičných čipov, avšak pridala novú oblasť, a to káblové zväzky.


„Vzhľadom na nižšiu technologickú náročnosť, domácu tradíciu i alternatívne oblasti produkcie predpokladáme, že toto úzke hrdlo by sa mohlo behom niekoľkých týždňov podariť z veľkej časti uvoľniť a nemalo by spôsobovať dlhodobé a opakujúce sa odstávky produkcie v automobilovom priemysle ako v prípade chýbajúcich čipov,“ dodal Koršňák.

Aké budú ekonomické dopady invázie Ruska na Ukrajinu? Analytik odporúča sledovať niekoľko faktorov

Invázia Ruska na Ukrajinu prekvapila Európu, svet a aj trhy. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, investori spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov a začali nakupovať bezpečné aktíva, ako sú drahé kovy a dlhopisy.

„Veľký rast nestability priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel. Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu,“ povedal Horňák.


Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol podľa neho až tak veľký. Desaťročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %.

Z Ruska k nám prúdi ropa aj plyn

Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, keď podiel importov a exportov sa pohybuje v jednotkách percent, Ruská federácia však podľa Horňáka dodáva na Slovensko až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu.

„Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu, napríklad železnej rudy,“ hovorí analytik.


Vzhľadom na tento vývoj existuje podľa Horňáka niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať. Cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období.

Tlak na verejné financie vzrastie

V prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov, materiálov, tovarov môže zároveň prísť pokles ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností. Do popredia sa podľa analytika dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie.

Samotné napätie a nestabilita budú podľa analytika negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov, vzrastie tlak na verejné financie, a to nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom, ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok.

„Pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta,“ dodal Horňák.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie