• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Diaľničiari spustili do prevádzky križovatku Triblavina na D1 pri Bratislave, očakávajú lepšiu plynulosť

Diaľničiari spustili do prevádzky križovatku Triblavina na D1 pri Bratislave, očakávajú lepšiu plynulosť

Diaľničná križovatka Triblavina na D1.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v piatok uviedla do ostrej prevádzky diaľničnú križovatku Triblavina pri Bratislave. Mimoúrovňová križovatka je umiestnená na 18. kilometri diaľnice D1 Bratislava – Trnava.

Križovatka má päť vetiev, jej súčasťou sú aj dve turbookružné križovatky a jedna styková pri napojení na cestu I/61.

Otvorením križovatky sa zlepší dopravná situáciu v okolí, najmä obyvateľom Bernolákova a spádových obcí. Vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková informovala, že križovatka zlepší plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky, ako aj dopravno-prevádzkové podmienky pre tranzitnú dopravu.

Mimoúrovňové križovanie rieši most

Výstavbu križovatky si vyžiadala zvyšujúca sa dopravná intenzita v okolitých územiach, ktorá sa prudko rozvíja urbanizáciou v oblasti obcí Chorvátsky Grob-Čierna Voda a Bernolákovo, čo viedlo aj k zvýšenej dopravnej záťaže diaľničnej siete.

„Aktuálne denné intenzity dopravy na D1 pri prejazde Triblavinou sú na úrovni 68-tisíc vozidiel denne, z toho 57,5-tisíca vozidiel tvoria osobné autá. V smere z Bratislavy do Senca hovoríme o intenzite v priemere 34 569 vozidiel za deň. Do Bratislavy prichádza v priemere 34 242 vozidiel za deň,“ uviedla Žgravčáková.


V predpandemickom období boli denné intenzity dopravy v najvyťaženejších dňoch na úrovni zhruba 78-tisíc vozidiel denne. Obyvatelia Bernolákova a okolitých obcí už nebudú musieť využívať diaľničný výjazd pri Senci, ale budú sa môcť do svojej obce veľmi rýchlo dostať cez novú križovatku Triblavina.


Pri výstavbe križovatky postavili most, ktorý rieši mimoúrovňové križovanie diaľnice D1 s novou komunikáciou II/127 vedúcou pod diaľnicu.

Svoju úlohu splnil aj kraj

Bratislavský samosprávy kraj (BSK) si tiež splnil svoju úlohu. „Aktívne sa podieľame na riešení neľahkej dopravnej situácie, ktorú máme v Bratislavskom samosprávnom kraji. Na ceste medzi diaľničnou križovatkou Triblavina a starou seneckou cestou sme realizovali úsek dlhý približne šesťsto metrov,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

„Som rád, že sa nám podarilo spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou splniť sľub, ktorý sme dali starostom aj obyvateľom kraja,“ dodal.


Okrem spomínanej výstavby spojnice so starou seneckou cestou I/61 začal Bratislavský kraj v septembri tohto roku výstavbu úplne novej cestnej komunikácie, ktorá spojí križovatku Triblavina s obcami Chorvátsky Grob a Slovenský Grob. Je to prvá etapa obchvatu obcí a miest regiónu Malokarpatska, dokončená bude na jeseň 2022.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie