• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Diaľničiari dostali pokutu vyše desaťtisíc eur, pri demolácii motorestu obišli zákon o verejnom obstarávaní

Diaľničiari dostali pokutu vyše desaťtisíc eur, pri demolácii motorestu obišli zákon o verejnom obstarávaní

NDS úrad informovala, že „v plnom rozsahu, bezpodmienečne a neodvolateľne súhlasí so všetkými zistenými skutočnosťami,“ ako aj s tým, že sa dopustila správnych deliktov a zároveň súhlasila s udelenou pokutou a jej výškou.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) pri zadávaní štyroch menších zákaziek súvisiacich s demoláciou motorestu pri diaľnici D2 na Záhorí obišla zákon o verejnom obstarávaní.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) jej za to spätne po troch rokoch udelil pokutu v celkovej výške takmer 10,6-tisíca eur.

Zákazky za viac než tristotisíc

Porušenie mohlo mať podľa rozhodnutia úradu, zverejnenom na jeho portáli, vplyv na výsledok verejného obstarávania. Úrad preskúmal postup diaľničiarov po uzavretí zmlúv na základe vlastného podnetu.

Samostatné zákazky zo začiatku roka 2020 mali celkový objem 356-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.


Zahŕňali búranie a demoláciu, odvoz a recykláciu materiálu z objektu motorestu Závod pri rovnomennej obci v okrese Malacky, úpravu spevnených plôch po demolácii motorestu, ako aj demoláciu objektu technického vybavenia a podzemných objektov a recykláciu stavebného materiálu na ľavostrannom odpočívadle.


Podľa úradu išlo o uskutočnenie stavebných prác rovnakého alebo podobného charakteru, v časovo blízkom období a s rovnakým miestom dodania.

Malo ísť o podlimitnú zákazku

Diaľničiari ich mali obstarať ako jednu podlimitnú zákazku, pričom ju mohli rozdeliť na časti a požadovať predkladanie ponúk v rámci nich a na základe toho uzavrieť zmluvy s uchádzačmi.

NDS použila postup pre zadávanie zákaziek s nízkymi hodnotami napriek tomu, že podľa správneho určenia predpokladanej hodnoty zákazky v nadväznosti na časovú, miestnu a vecnú súvislosť obstarávaných stavebných prác mala použiť postup pre zadávanie podlimitných zákaziek bez využitia elektronického trhoviska.


Zároveň podľa úradu postupovala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, keď zákazku na stavebné práce rozdelila a určila jej predpokladanú hodnotu s cieľom znížiť ju pod finančný limit a vyhnúť sa tak použitiu postupu pre zadávanie podlimitných zákaziek.

A to napriek evidentnej časovej, miestnej a vecnej súvislosti stavebných prác obstarávaných v rámci týchto zákaziek.

Diaľničiari súhlasia s pokutou

NDS úrad informovala, že „v plnom rozsahu, bezpodmienečne a neodvolateľne súhlasí so všetkými zistenými skutočnosťami,“ ako aj s tým, že sa dopustila správnych deliktov a zároveň súhlasila s udelenou pokutou a jej výškou.


Podľa zákona o verejnom obstarávaní podlimitná civilná zákazka zadávaná verejným obstarávateľom je zákazka, ktorej predpokladaná hodnota je nižšia ako finančný limit a súčasne rovnaká alebo vyššia ako 180-tisíc eur, ak ide o uskutočnenie stavebných prác.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie