• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Detskí lekári odmietajú politizovanie primárnej pediatrie aj zmenu pohotovostí, prišli s vlastným riešením

Detskí lekári odmietajú politizovanie primárnej pediatrie aj zmenu pohotovostí, prišli s vlastným riešením

Detskí pacienti dnes aj zajtra potrebujú každého jedného primárneho pediatra, každého.

Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti dôrazne odmieta akékoľvek politizovanie problematiky primárnej pediatrie vrátane zmien pohotovostí. Žiada, aby diskusia bola len odborná, založená na faktoch a konštruktívnych pripomienkach. Pediatrická spoločnosť to uviedla v tlačovej správe.

„Odmietame nekorektné prezentovanie problému ako sporu medzi pediatrami pracujúcimi v nemocniciach a pediatrami v detských ambulanciách. Odmietame vyvolávanie neadekvátnych obáv a hrozieb či už v laickej alebo odbornej verejnosti,“ uviedli primárni pediatri.

Navrhované krízové úpravy v pohotovostiach podľa pediatrov nikdy neboli považované za systémové a zásadné riešenie situácie v primárnej pediatrii, boli vypracované ako kompromisné a čiastočné opatrenia naliehavej situácie.

Zmeny v roku 2018 boli len začiatkom

„Každý vie, že tieto opatrenia samozrejme nedokážu omladiť lekárov. Ich cieľom je zachovať rozsah primárnej starostlivosti o deti na súčasnej úrovni čo najdlhšie,“ upozornili. Tvrdia, že ani zmena zákona a zrušenie celonočných pohotovostných služieb z roku 2018 neomladilo lekárov.


„Nebyť tejto úpravy, systém by však skolaboval roky dozadu, úbytok lekárov by bol výrazne rýchlejší a do primárnej pediatrie by prišlo ešte menej lekárov. Pracovať deň-noc-deň takmer 30 hodín v plnom nasadení niekoľko dní v týždni bolo neudržateľné a demotivujúce,“ uviedli.

Zmena lekárskych služieb prvej pomoci na ambulancie pohotovostných služieb v roku 2018 spolu so zrušením celonočných služieb pre primárnych pediatrov bolo prvé riešenie, ktorým sa začali kompetentní venovať problému primárnej starostlivosti, ale nie posledným.

Potrebujeme viac pediatrov

„Najdôležitejšie je konštatovanie potvrdené skutočnosťou, že sa tým získal dôležitý čas. Nie je pravda, že sa za ten čas nič neudialo. Na opakované naliehanie, podložené argumentami zo strany odbornej spoločnosti, sa spustilo vyhodnocovanie stavu siete, konečne bol pomenovaný skutkový stav a problém akútneho nedostatku pediatrov v ambulanciách,“ tvrdia pediatri. Systémovým riešením je navýšenie počtov pediatrov.

Situáciu treba stabilizovať čím skôr

„Zároveň je jasné, že toto riešenie nie je dostupné v časovom horizonte, v ktorom hrozí kolaps primárnej starostlivosti. Kým získame nových lekárov, je potrebné preklenúť čas kompromisnými a stabilizačnými riešeniami, ktoré pomôžu už zajtra, nie o štyri až desať rokov,“ tvrdia. Skrátenie služieb pohotovostí o dve hodiny neomladí pediatrov v dôchodkovom veku.


„Detskí pacienti však dnes aj zajtra potrebujú každého jedného primárneho pediatra, každého. Je za hranicou etiky a ľudskosti žiadať a nieto ešte prikazovať takmer 30 pediatrom starším ako 80 rokov chodiť do služieb po náročnej práci v ambulancii,“ dodala pediatrická spoločnosť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie