• Dnes je: Štvrtok 20. januára 2022 meniny má Dalibor

Detská dávka vakcíny proti COVID-19 od Pfizeru je účinná na viac ako 90 percent

Detská dávka vakcíny proti COVID-19 od Pfizeru je účinná na viac ako 90 percent

Dávku svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku 5 – 11 rokov skúma aj spoločnosť Moderna.

Detské dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer sú bezpečné a účinné na takmer 91 percent pri prevencii symptomatického ochorenia u detí vo veku 5 – 11 rokov. Naznačujú to podrobnosti štúdie, ktoré zverejnili v piatok na internete.

Úroveň protilátok

Štúdia Pfizeru sledovala 2 268 detí v danej vekovej kategórii, ktoré dostali dve dávky vakcíny alebo placeba. Každá detská dávka predstavuje jednu tretinu množstva, ktoré dostávajú dospievajúci a dospelí.

Vedci vypočítali, že takéto dávky boli účinné na takmer 91 percent na základe 16 prípadov COVID-19 u detí s placebom a troch prípadov u zaočkovaných.

Účastníci štúdie nehlásili vážne ochorenie, ale očkované deti mali slabšie príznaky ako neočkované. Očkované deti tiež dosiahli úrovne protilátok, ktoré boli rovnako silné ako u mladých dospelých.

Menšie vedľajšie účinky

Očkované deti tiež mali podobné alebo menšie vedľajšie účinky, ako majú tínedžeri, vrátane boľavých rúk či horúčky. Štúdia však nebola dostatočne veľká na to, aby zachytila mimoriadne zriedkavé vedľajšie efekty, ako je napríklad zápal srdcového svalu, ktorý sa objavuje po druhej dávke prevažne u mladých mužov.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) aj Európska lieková agentúra (EMA) už posudzujú použitie očkovacej látky od Pfizeru u detí v spomenutej vekovej kategórii.

Dávku svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku 5 – 11 rokov skúma aj spoločnosť Moderna. Obe spoločnosti tiež skúmajú svoje očkovacie látky aj u mladších detí, a to už od veku 6 mesiacov. Výsledky sa očakávajú koncom roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie