• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Detská dávka vakcíny proti COVID-19 od Pfizeru je účinná na viac ako 90 percent

Detská dávka vakcíny proti COVID-19 od Pfizeru je účinná na viac ako 90 percent

Dávku svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku 5 – 11 rokov skúma aj spoločnosť Moderna.

Detské dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer sú bezpečné a účinné na takmer 91 percent pri prevencii symptomatického ochorenia u detí vo veku 5 – 11 rokov. Naznačujú to podrobnosti štúdie, ktoré zverejnili v piatok na internete.

Úroveň protilátok

Štúdia Pfizeru sledovala 2 268 detí v danej vekovej kategórii, ktoré dostali dve dávky vakcíny alebo placeba. Každá detská dávka predstavuje jednu tretinu množstva, ktoré dostávajú dospievajúci a dospelí.

Vedci vypočítali, že takéto dávky boli účinné na takmer 91 percent na základe 16 prípadov COVID-19 u detí s placebom a troch prípadov u zaočkovaných.

Účastníci štúdie nehlásili vážne ochorenie, ale očkované deti mali slabšie príznaky ako neočkované. Očkované deti tiež dosiahli úrovne protilátok, ktoré boli rovnako silné ako u mladých dospelých.

Menšie vedľajšie účinky

Očkované deti tiež mali podobné alebo menšie vedľajšie účinky, ako majú tínedžeri, vrátane boľavých rúk či horúčky. Štúdia však nebola dostatočne veľká na to, aby zachytila mimoriadne zriedkavé vedľajšie efekty, ako je napríklad zápal srdcového svalu, ktorý sa objavuje po druhej dávke prevažne u mladých mužov.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) aj Európska lieková agentúra (EMA) už posudzujú použitie očkovacej látky od Pfizeru u detí v spomenutej vekovej kategórii.

Dávku svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku 5 – 11 rokov skúma aj spoločnosť Moderna. Obe spoločnosti tiež skúmajú svoje očkovacie látky aj u mladších detí, a to už od veku 6 mesiacov. Výsledky sa očakávajú koncom roka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie