• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Deťom vo veku 12 rokov poisťovne uhradia vakcínu proti HPV vírusu. Štúdia ukázala, že v tomto veku je prevencia najúčinnejšia

Deťom vo veku 12 rokov poisťovne uhradia vakcínu proti HPV vírusu. Štúdia ukázala, že v tomto veku je prevencia najúčinnejšia

Od 1. mája bude vakcína proti HPV vírusu plne hradená dievčatám aj chlapcom, ktorí majú 12 rokov. Podľa odborníkov je vakcína v tomto veku najúčinnejšia.

Informovala o tom Union zdravotná poisťovňa s tým, že očkovaním možno obmedziť výskyt rakoviny krčka maternice alebo análneho otvoru.

Najnovšia štúdia hovorí za všetko

Poisťovňa Union pritom poukázala na aktuálnu britskú štúdiu, podľa ktorej bol zaznamenaný až o 87 percent nižší výskyt rakoviny krčka maternice u 12-ročných očkovaných dievčat.

„Deťom, ktoré sú staršie, teda majú 13 až 16 rokov, budeme tak ako doteraz, poskytovať 50-percentný príspevok,“ dodala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková.

Deťom štát vakcíny preplatí

„Do platnosti vstupuje nová kategorizácia, ktorá upravuje úhradu tohto očkovania pre všetky zdravotné poisťovne,“ potvrdil Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.


Ako pre agentúru SITA upresnila Eva Peterová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, deťom budú preplácané dve dávky vakcíny Gardasil 9, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.


V súčasnosti je vakcína čiastočne hradená, maximálna úhrada zdravotnej poisťovne je 60,51 eura, poistenec dopláca maximálne 65,73 eura.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie