• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Deti od piatich rokov sa budú môcť na Slovensku zaočkovať proti koronavírusu, schváliť ho však musí lekár

Deti od piatich rokov sa budú môcť na Slovensku zaočkovať proti koronavírusu, schváliť ho však musí lekár

Existujú isté skupiny diagnóz, kedy je očkovanie pre deti odporúčané a musí byť schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom.

Od štvrtka 9. septembra sa budú môcť očkovať deti od päť do 11 rokov. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, očkovanie je dobrovoľné a na žiadosť rodičov, schváliť ho musí lekár.

Deti sa budú očkovať tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru, vakcíny im budú podávať pediatri.

Požiadavku na očkovanie detí podľa ministra vzniesli odborníci, pediatri a iní lekári, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. „Má to prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako nezaočkované pri styku s COVIDOm nejaké problémy,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.


Ako Lengvarský dodal, existujú isté skupiny diagnóz, kedy je očkovanie pre deti odporúčané a musí byť schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom.

Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej karantény

Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej izolácie. Namiesto aktuálnych 14-tich dní karantény navrhujú na základe vedeckých dôkazov zníženie na 10-dňovú domácu izoláciu pre tých, ktorí môžu ukončiť karanténu bez testovania.


Rovnako tak navrhujú pre tých, ktorí idú najskôr na piaty až šiesty deň na PCR test a výsledok je negatívny, aby izoláciu mohli ukončiť na siedmy deň od začiatky karantény. Znamená to, že ak na siedmy deň nemajú príznaky po negatívnom teste, lekár ich môže uvoľniť z karantény.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, konzílium odborníkov vo štvrtok rokovalo aj o podaní tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Odborníci otvorili diskusiu jej podania pre rizikové skupiny populácie. Téma zostala nateraz otvorenou, k uvedenému oslovili ešte ďalšie odborné medzinárodné autority.


Závery rokovania konzília majú odporúčací charakter, posudzovať ich ešte budú ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR. Ako Eliášová dodala, o komplexných záveroch bude rezort následne informovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie