• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Desiatky osobností vo výzve Chceme veriť žiadajú aj odstúpenie Gašpara a Kováčika

Desiatky osobností vo výzve Chceme veriť žiadajú aj odstúpenie Gašpara a Kováčika

Vo výzve Chceme veriť menujú konkrétne požiadavky.

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Objasnenie vraždy investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nezávislé a čestné inštitúcie a vládu práva žiada vo výzve Chceme veriť 145 osobností a aktivistov. Vo výzve, ktorú agentúre SITA poskytla jej spoluautorka Zuzana Wienk, programová riaditeľka Aliancie Fair-play, menujú konkrétne požiadavky.

Ako píšu vo výzve, „demokracia životne potrebuje nezávislú a fungujúcu políciu, prokuratúru či súdnictvo. Bez nich sa nedá zabezpečiť právny štát. Smrť Jána Kuciaka aj svedectvo prokurátora Vasiľa Špirka sú prejavmi hlbokého rozkladu tohto kľúčového demokratického piliera“. Žiadajú preto „policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpili a dali šancu svojim inštitúciám získať späť dôveru občanov“.

Ďalej žiadajú vládnych predstaviteľov, aby post ministra vnútra obsadili osobou, „ktorá požíva širokú dôveru spoločnosti a má nespochybniteľný profesionálny a morálny kredit“.

Nástupcovia vedenia polície a prokuratúry

Od zodpovedných chcú, aby v súčasnej výnimočnej situácii vybrali dočasných nástupcov vedenia polície a špeciálnej prokuratúry v otvorenom procese s jasnými kritériami, a aby mali títo predstavitelia preukázateľné skúsenosti, vysokú odbornosť a nespochybniteľný morálny kredit.


„Žiadame vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, ale aj prípadov, na ktoré zavraždený novinár poukázal, s účasťou nielen medzinárodného tímu, ale aj široko akceptovaných domácich morálnych a odborných autorít. Žiadame politickú reprezentáciu a zodpovedné inštitúcie, aby v krátkom čase vytvorili priestor pre prípravu takých systémových opatrení pre políciu, prokuratúru a súdy, ktoré prinesú ich skutočné a trvácne ozdravenie. Zástupcovia odborných organizácií medzi nami sú pripravení v krátkom čase predložiť súbor návrhov pre také opatrenia a vstúpiť do dialógu o ich prijatí,“ píšu ďalej vo výzve Chceme veriť.

Vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Signatári výzvy zdôrazňujú, že vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej musí priniesť odpovede na otázky, kto ju vykonal a kto si ju objednal. „Jánova práca siahala príliš blízko k politickým špičkám. Mnohé vyšetrovacie verzie môžu ohrozovať ich povesť a kariéru, čo vytvára neudržateľný konflikt záujmov. Vládni predstavitelia preto musia vytvoriť pre orgány činné v trestnom konaní nezávislý priestor, ktorý umožní preveriť akúkoľvek potrebnú stopu bez tlakov a neformálnych vplyvov,“ upozorňujú.


Dodávajú, že „rovnaké garancie musí množstvu slušných a erudovaných vyšetrovateľov či prokurátorov poskytnúť aj vedenie polície a prokuratúry“. Viac ako kedykoľvek predtým je podľa signatárov výzvy potreba obnoviť dôveru v inštitúcie štátu a jeho politickú reprezentáciu a urobiť všetko preto, „aby sme si raz mohli s istotou opäť povedať, že žijeme v krajine, kde nevraždia novinárov pre ich prácu“.

Odhalenia siahali k najmocnejším v štáte

Ako ďalej píšu vo výzve Chceme veriť „odhalenia Jána Kuciaka siahali k najmocnejším tohto štátu a ich možným prepojeniam na organizovaný zločin, oligarchov či rozsiahlu korupciu. Dôvera nás občanov v schopnosť vlády zaistiť nezávislé inštitúcie, právo a bezpečie bola touto udalosťou hlboko otrasená. Je prirodzené, ak po takej traumatizujúcej udalosti občania vyjadrujú nedôveru vláde a chcú dostať novú šancu rozhodnúť, komu zveria mandát spravovať krajinu.“ Podporujú preto základné ústavné právo ľudí slobodne protestovať.


Výzvu k aktuálnej spoločenskej situácii spolu s požiadavkami adresujú podľa Wienk aj politickým stranám. Medzi signatármi výzvy Chceme veriť sa nachádzajú mnohí známi umelci, akademici, právnici, podnikatelia a predstavitelia občianskej spoločnosti, napríklad novinár Andrej Bán, hudobný skladateľ a publicista Peter Breiner, sociológ a prognostik Fedor Gál, historik Ivan Kamenec, režisér Juraj Nvota, kazateľ Daniel Pastirčák či spisovateľ Ján Štrasser a mnohí ďalší. “Je to výzva jednotlivcov, nie inštitúcií. Spomínané odborné opatrenia však budú pripravovať mimovládne organizácie, ktorých zoznam je uvedený na webstránke výzvy http://www.chcemeverit.sk. Výzva bude oddnes sprístupnená na spomínanej webstránke aj verejnosti."


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie