• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Desaťtisíce lekárov v Anglicku vstúpili do štrajku, rušiť sa preto má 350-tisíc operácií a vyšetrení (video)

Desaťtisíce lekárov v Anglicku vstúpili do štrajku, rušiť sa preto má 350-tisíc operácií a vyšetrení (video)

Štrajk mladých lekárov a ich priaznivcov v Anglicku.

Desaťtisíce lekárov v Anglicku v utorok začali štvordňový štrajk, ktorý je považovaný za najväčšie narušenie v histórii verejného zdravotníctva Veľkej Británie. Štrajk sekundárnych lekárov má trvať do soboty do 7:00.

Sekundárni lekári tvoria takmer polovicu lekárov anglickej Národnej zdravotnej služby (NHS).

Podľa predstaviteľov zdravotníckych služieb bude počas štrajku zrušených až 350-tisíc plánovaných operácií a vyšetrení.

Vyššie platy o 35 percent

Britská lekárska asociácia, čiže odborová organizácia lekárov, žiada zvýšenie platov o 35 percent. Podľa asociácie sa tak má vykompenzovať to, že podľa nej zárobky lekárov roky rástli pomalšie ako inflácia. Odborári hovoria, že lekár nastupujúci do zamestnania po skončení štúdia v Británii zarába len 14,09 libry za hodinu. Minimálna mzda vo Veľkej Británii je nad úrovňou 10 libier za hodinu.

Vláda je ochotná vyjednávať

Spolupredseda výboru sekundárnych lekárov Britskej lekárskej asociácie Vivek Trivedi povedal, že štrajk by sa mohol zastaviť, ak by minister zdravotníctva Steve Barclay prišiel s „dôveryhodnou ponukou“ v oblasti platov.


Vláda hovorí, že je ochotná vyjednávať, ak štrajk odvolajú. Tvrdí však, že požiadavku na rast platov o 35 percent si nemôže dovoliť splniť.


(1 EUR = 0,87495 GBP)


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie