• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Desatina Slovákov videla vlani na výplatnej páske menej ako 800 eur, najväčšie rozdiely sú medzi Bratislavským a Prešovským krajom

Desatina Slovákov videla vlani na výplatnej páske menej ako 800 eur, najväčšie rozdiely sú medzi Bratislavským a Prešovským krajom

Ak išlo o bezdetného zamestnanca, ktorý si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane, v čistom zarábal mesačne viac ako 1 790 eur.

20.1.2022 (Webnoviny.sk) - Desatina ľudí pracujúcich na Slovensku mala vlani nižší hrubý plat ako 800 eur.

Ak zamestnanec nemal deti a uplatňoval si nezdaniteľnú časť základu dane, narábal mesačne s čistým príjmom pod 632 eur.

Najlepšie zarábajúca desatina ľudí na Slovensku dostávala v minulom roku v hrubom základný plat vyšší ako 2 450 eur. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Výrazný rozdiel

Slovenský platový medián predstavoval vlani 1 288 eur v hrubom. Ide o hodnotu hrubej mzdy, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac. Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. Najväčšie regionálne rozdiely sú medzi Bratislavským a Prešovským krajom.

Kým v hlavnom meste zarobila v roku 2021 polovica zarábajúcich nad 1 520 eur, v Prešove a okolí sú takéto platy považované skôr za výnimočné. Nad 1 600 eur v hrubom tu napríklad vlani zarábala len najlepšia desatina zamestnancov.

Vysokoškolsky vzdelaní ľudia

Pri zamestnancoch, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, sú regionálne rozdiely v mnohých prípadoch ešte výraznejšie. Iba polovica ľudí v Bratislavskom kraji mala vlani nižší plat ako 1 750 eur v hrubom.

V Prešovskom kraji predstavuje medián len 1 100 eur v hrubom. Pohľad na regionálne mediány pri vysokoškolsky vzdelaných zamestnancoch je však zaujímavý v prípade Košického kraja. Medián tu v roku 2021 predstavoval 1 620 eur v hrubom a od hlavného mesta nie je vzdialený ako ostatné regióny.


Košický kraj je po bratislavskom regióne v poradí druhým s najvyšším počtom ponúk, ktoré požadujú vysokoškolské vzdelanie. Portál Profesia.sk evidoval vlani v Bratislavskom kraji 11 723 ponúk, ktoré požadovali univerzitný titul druhého stupňa. V prípade košického regiónu išlo o 2 442 inzerátov.

„Faktorom, ktorý mohol ovplyvniť aj pomerne vysoký platový medián, je, že až tretina košických ponúk je v informačných technológiách, teda v najlepšie platenej oblasti na Slovensku," upozornila spoločnosť Profesia. Pri pracovných príležitostiach v Bratislave, ktoré požadujú vysokú školu, sú vyrovnanejšie možnosti z rôznych odvetví. Sektor IT tu tvorí 23 percent.

Nezamestnanosť v OECD klesla už siedmy mesiac v rade, stále je však vyššia ako pred pandémiou

Celková nezamestnanosť v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v novembri už siedmy mesiac v rade klesla, a to na 5,5 percenta z októbrovej úrovne 5,7 percenta. Napriek tomu zostávala o 0,2 percentuálneho bodu vyššie nad predpandemickou úrovňou z februára 2020.

OECD o tom informovala v správe, ktorú zverejnila v utorok.

Klesla aj miera nezamestnanosti v eurozóne

Miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri klesla tiež siedmy mesiac v rade, a to na 7,2 percenta z októbrových 7,3 percenta. Prinajmenšom o 0,3 percentuálneho bodu sa znížila v Rakúsku, Litve a Španielsku, ale v Lotyšsku sa o 0,3 percentuálneho bodu zvýšila.

V USA sa novembrová nezamestnanosť znížila na 4,2 percenta z úrovne 4,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Avšak v Japonsku mierne stúpla na 2,8 percenta z októbrových 2,7 percenta. Najnovšie údaje z USA ukázali, že nezamestnanosť v tejto krajine klesla aj v decembri, a to na 3,9 percenta.

Návrat dočasne prepustených zamestnancov

Pokles celkovej nezamestnanosti v krajinách OECD v porovnaní s aprílom 2020, keď pre pandémiu kulminovala, je však nutné interpretovať opatrne, uviedla organizácia. Zníženie nezamestnanosti totiž vo veľkej miere odzrkadľuje návrat dočasne prepustených pracovníkov do zamestnania v USA a Kanade.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie