• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

„Deň víťazstva“ Severnej Kórey vo vojne spred 70 rokov oslávila krajina spolu so spojencami z Ruska a Číny 

„Deň víťazstva“ Severnej Kórey vo vojne spred 70 rokov oslávila krajina spolu so spojencami z Ruska a Číny 

Krajiny sa zároveň zjednotili v súvislosti s iným súčasným konfliktom - inváziou Ruska na Ukrajinu.

27.7.2023 (SITA.sk) - Delegácie Ruska a Číny, kľúčových spojencov Severnej Kórey v kórejskej vojne, sa tento týždeň zišli v Pchjongjangu, aby oslávili „Deň víťazstva“ Severnej Kórey vo vojne, ktorá pred siedmimi desaťročiami spustošila Kórejský polostrov, a zároveň sa zjednotili v súvislosti s iným veľmi súčasným konfliktom - inváziou Ruska na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Prehliadka vojenskej expozície

Severokórejský vodca Kim Čong-un v stredu urobil ruskému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi - architektovi moskovského útoku na Ukrajinu - prehliadku vojenskej expozície v Pchjongjangu, pričom na záberoch severokórejských médií bolo vidieť, ako sa prechádzajú okolo množstva zbraní, od balistických rakiet schopných niesť jadrové zbrane až po najnovšie drony.

Podľa štátnej Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA) severokórejský minister obrany Kang Sun-nam na štátnej recepcii pre Šojgua a ruskú delegáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyjadril plnú podporu „spravodlivému boju ruskej armády a ľudu na obranu suverenity a bezpečnosti krajiny“.

Šojgu, na oplátku, uviedol, že Kórejská ľudová armáda (KĽA) sa „stala najsilnejšou armádou na svete“ a prisľúbil, že Rusko bude naďalej spolupracovať, aby to tak zostalo.


Priateľská prehliadka sa pritom uskutočnila uprostred obvinení, že Pchjongjang dodáva Rusku zbrane do vojny na Ukrajine, čo Pchjongjang aj Moskva popierajú.

Prví hostia od pandémie

Severokórejská agentúra KCNA podľa portálu BBC uviedla, že Kim a Šojgu diskutovali o „otázkach spoločného záujmu“ v oblasti národnej obrany a o medzinárodnom bezpečnostnom prostredí.


Návšteva delegácií pri príležitosti severokórejského Dňa víťazstva - ako sa na severe nazýva ukončenie bojov v roku 1953 - by sa mala skončiť vo štvrtok rozsiahlou vojenskou prehliadkou.

Rusko aj Čína sú dlhoročnými spojencami Severnej Kórey. Ich návšteva pritom predstavuje prvý prípad, keď Kim otvoril dvere zahraničným hosťom od pandémie COVID-19. Naposledy Pchjongjang podľa BBC pozval zahraničných vládnych delegátov na vojenskú prehliadku vo februári 2018.

Priateľský rozhovor

Kim podľa štátnych médií absolvoval „priateľský rozhovor“ so Šojguom, ktorý mu okrem iného odovzdal aj podpísaný list od ruského vodcu Vladimira Putina.


Prítomnosť čínskej a ruskej delegácie na výročí prímeria „zdôrazňuje význam, ktorý Pchjongjang prikladá vzťahom s oboma krajinami“, skonštatoval pre CNN Ankit Panda z programu jadrovej politiky v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier a dodal, že „obzvlášť pozoruhodná je Šojguova prítomnosť“ : Je totiž „znakom toho, ako sa Pchjongjang a Moskva zblížili od minuloročnej ruskej invázie na Ukrajinu“.

Krátky zoznam spojencov

Podľa výskumného pracovníka Centra pre štúdium Spojených štátov v Austrálii Blakea Herzingera však stretnutie v Pchjongjangu ilustruje aj slabinu.


„Je to skutočne reprezentatívny príklad toho, aké krátke sú zoznamy priateľov Číny a Ruska a aká je ochota oboch krajín prejaviť podporu nebezpečnému režimu,“ vyjadril sa Herzinger.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie