• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Deň rodičov vedia osláviť aj v práci. Peter a Daniel Paškovci pokračujú v rodinnej tradícii

Deň rodičov vedia osláviť aj v práci. Peter a Daniel Paškovci pokračujú v rodinnej tradícii

Stáva sa, že pokiaľ pracujete vo väčšej firme a ste tam spokojný, nie ste jediným členom vašej rodiny, ktorý je tam zamestnaný.

24.7.2023 (SITA.sk) - Amazon v Seredi zamestnáva vyše 2500 ľudí a táto šanca je teda pomerne vysoká. Je to aj prípad Petra a Daniela Paškovcov, ktorí neplánovane pokračujú v rodinnej tradícii a v rámci sviatku Dňa rodičov sa zamysleli nad tým, ako im táto spoločná skúsenosť pomohla vnímať ďalšie stránky toho druhého.

Peter Paška pracuje v Safety tíme ako technik bezpečnosti a syn Daniel ako Interim Team líder na oddelení Inbound, čo je pomenovanie pre oddelenie vykládky, resp. príjmu kamiónov. Obaja nastúpili do Amazonu na jeseň 2020, najprv otec Peter a následne syn Daniel. "Myslím, že to bol hlavne môj popud, ktorý ho presvedčil, že je tu fajn a nemá sa tu čoho obávať," rozpomína sa pán Peter. Neplánovane tak rozvinul rodinnú tradíciu. "So synom sme predtým spolu nikdy nepracovali, ale zrejme to máme v rodine, pretože ja som zase v minulosti pracoval vo fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch s mojím otcom. A nie je to jediná podobnosť, otec bol tiež bezpečnostný technik," pomenúva zaujímavé paralely pán Peter. Obaja sa kvôli lepšej dostupnosti k práci presťahovali do Galanty a okrem vzájomnej blízkosti považujú za skvelé aj to, že vďaka spoločnej ceste do práce vedia aj ušetriť.

V Amazone pracujú každý na inom pracovisku. "Dokonca od apríla tohto roka sme boli na úplne inej zmene, jeden na modrej a druhý na červenej. Čo znamená, že sme sa vôbec nestretávali," vysvetľuje Daniel. Stávalo sa mu však, že v práci niečo potreboval a do vysielačky sa zahlásil ako člen oddelenia Inbound. "No hneď ako som počul, kto sa mi ozval, automaticky som ho oslovoval oco," smeje sa Daniel.

Do vratkového centra v Seredi nastúpil každý z nich s inými pracovnými aj životnými skúsenosťami, zhodujú sa však v jednom. "Keď som sem nastúpil, bezpečnostného technika som robil už 13 rokov. A bol som prekvapený z bezpečnostnej úrovne Amazonu. Prvé dva mesiace som chodil s otvorenými ústami a čudoval sa, ako dobre sa to dá všetko nastaviť," hodnotí kvalitu pracovného prostredie otec Peter a syn Daniel dodáva: "Ja nemám až také pracovné skúsenosti, prišiel som sem hneď po vysokej škole. Pre mňa to bolo niečo nové. A bol som, v pozitívnom zmysle slova, dosť prekvapený z toho, ako funguje práca v takomto závode. Nastúpil som počas pandémie a videl som ako fungujú riešenia všetkých s tým súvisiacich obmedzení."

A ako na pracovisku vnímajú jeden druhého? "Keď sa zamyslím nad tým porovnaním, tak v práci je určite iný," opisuje svoj pohľad pán Peter. "Doma pomôže, len keď sa mu povie, ale naopak v práci je veľmi iniciatívny. To mi vždy naznačia aj naše konštruktívne pracovné rozhovory, kde riešime ako, alebo čo, vylepšiť,". Daniel to potvrdzuje. "Pracovať s otcom je veľmi zaujímavé, vzhľadom k tomu, že máme dobrý vzťah aj doma. V práci to vnímam rovnako, vážim si ho a vieme viesť aj zaujímavé pracovné debaty," dodáva.

V seredskom Amazone, samozrejme, nie sú jedinými pokrvnými príbuznými. "Zaregistroval som tu viacero rodín, aj u nás na vykládke sú napríklad spolu mama a syn. A z toho, čo vieme, funguje sa im spolu dobre," hovorí Daniel. A čo ďalší členovia rodiny Paškovcov, neplánuju rozšíriť Amazon family? "Mám ešte mladšiu dcéru, ale tá má na prácu ešte dosť času, takže sem ju v najbližšej dobe začleniť neplánujeme," usmieva sa Peter Paška.

Deň rodičov má podčiarkovať uznanie a podporu úlohy rodičov pri výchove detí, keďže sú každodennými vychovávateľmi a životnými vzormi, ktorí si zaslúžia našu úctu, vďaku a rešpekt za ich odovzdanosť, starostlivosť, hodnoty a rady.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie