• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Demokrati mali pri vzniku aj vyše 200-tisíc zo štátneho príspevku pre stranu Spolu, tisícky eur zas dostali darom

Demokrati mali pri vzniku aj vyše 200-tisíc zo štátneho príspevku pre stranu Spolu, tisícky eur zas dostali darom

Výdavky z obdobia pred vyhlásením volieb strana zverejní v záverečnej správe o nákladoch na volebnú kampaň.

14.6.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati pri svojom vzniku disponovala sumou vyše 200-tisíc eur, ktorá pochádza zo štátneho príspevku za voľby pre stranu Spolu. Z týchto prostriedkov boli hradené aj billboardy strany v marci v celkovej sume 67 176 eur. Uviedol v tlačovej správe hovorca strany Demokrati Matúš Mandrák.

Posledná platba pre pôvodnú stranu

Dodal, že reklamné plochy v mesiacoch apríl a máj boli strane Demokrati poskytnuté vznikajúcou politickou stranou Dobrý deň Slovensko. Strana ich dostala prostredníctvom darovacej zmluvy ako nepeňažné plnenie v celkovej sume 170 000 eur.

Strana Demokrati ešte v mesiaci júl dostane podľa Madráka poslednú platbu štátneho príspevku za volebný výsledok pôvodnej strany Spolu vo výške odhadom viac ako 300-tisíc eur.

Peňažné dary od podporovateľov

Okrem štátneho príspevku je kampaň strany Demokrati financovaná aj z peňažných darov podporovateľov. V mesiaci máj získala strana Demokrati dary vo výške 70-tisíc eur a do 9. júna, keď boli oficiálne vyhlásené voľby, to bola rovnaká suma.

„Okrem vyššie spomenutých prostriedkov sme prijali dary vo výške 59-tisíc eur na transparentný účet. Všetky dary v sume nad tisíc eur boli poskytnuté na základe notárom overenej darovacej zmluvy,“ vysvetlil hovorca strany.


Pripomenul, že zákonná povinnosť zverejňovať výdavky politickej strany na transparentnom účte vzniká až dňom vyhlásenia volieb, čo sa udialo v piatok, 9. júna. „Transparentnosť je zakorenená v DNA strany Demokrati,“ dodal na záver Mandrák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie