• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Dekarbonizácia U. S. Steelu by vyšla na miliardy eur, otázka finančnej pomoci štátu zatiaľ nie je uzavretá

Dekarbonizácia U. S. Steelu by vyšla na miliardy eur, otázka finančnej pomoci štátu zatiaľ nie je uzavretá

Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel.

Pomoc štátu pri dekarbonizácii výroby v košickom U.S. Steel, o ktorej v máji tohto roka rokoval minister financií Igor Matovič v centrále koncernu v americkom Pittsburghu, nemá ani po pol roku jasnejšie kontúry. O téme sa však podľa všetkého naďalej rokuje. Aspoň to naznačujú vyjadrenia štátu aj samotnej fabriky.

„Ministerstvo financií SR je naďalej v úzkej komunikácii so spoločnosťou U.S. Steel vo veci investičného zámeru v košickej oceliarni.

Keďže ekologické investície tohto typu sú bez štátnej podpory ťažko návratné až úplne nenávratné, spoločnosť U.S. Steel sa môže tiež uchádzať sa o štátnu podporu z Plánu obnovy a odolnosti, prípadne z iných schém,“ reagoval na otázky k tejto téme pre agentúru SITA rezort financií.

Ochota vlády je evidentná

Samotné oceliarne potvrdili, že vláda spolupracuje pri hľadaní spôsobov, ako napredovať v oblasti ich dekarbonizácie. „Je to veľmi komplexná záležitosť a môžem potvrdiť len to, že vláda má evidentnú ochotu spolupracovať na dekarbonizácii priemyslu,“ uviedol bez ďalších podrobností hovorca košickej fabriky Ján Bača.

Obe strany sa ešte na jar tohto roku bavili o podpore dekarbonizačných projektov za stovky miliónov eur. Faktom však je, že košický U.S. Steel sa počas posledného roka napriek pandémii koronavírusu paradoxne dostal do výrazne lepšej finančnej kondície. Hoci tak, ako zvyšok priemyslu, negatívne pociťuje rast cien vstupov, v posledných mesiacoch výrazne ťaží z rastu cien ocele.


Dokazujú to aj hospodárske výsledky košickej fabriky koncernu U.S. Steel za prvé tri štvrťroky tohto roka, ktoré sa dostali na rekordné úrovne. Výnosy spoločnosti presiahli 3,1 miliardy amerických dolárov a medziročne tak stúpli až o vyše 120 percent.


Z vlaňajšej straty 27 miliónov dolárov sa tak košický U.S. Steel dostal za prvých deväť mesiacov tohto roka do zisku pred úrokmi a zdanením až 706 miliónov dolárov.

Rozhodujúcim faktorom boli ceny

„Výsledky U.S. Steel Europe sa zlepšili vďaka silnejšej výkonnosti spracovateľského a stavebného sektora a vyšším predajným cenám napriek tomu, že vysoké úrovne dovozov ocele pretrvávajú,“ komentovala materská spoločnosť hospodárske výsledky košickej pobočky.

Rozhodujúcim faktorom vyšších tržieb a tým aj zisku bol pritom práve výrazný nárast predajných cien ocele. Ani rezort financií a ani samotná firma však neodpovedali na otázku, či rekordné hospodárske výsledky nejako ovplyvnili samotné rokovania o pomoci štátu pri dekarbonizácii.


Minister financií Igor Matovič po májovej návšteve v Pittsburghu uviedol, že dekarbonizácia výroby je jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U.S. Steel v Košiciach. Znamenalo by to výmenu vysokých pecí na koks za elektrické pece.

Investícia za miliardy

Výšku investície v prípade výmeny dvoch takýchto pecí a s tým súvisiacich liniek odhadol na približne 1,5 miliardy eur. „Je na mieste sa rozprávať, či by tento kľúčový výrobca a zamestnávateľ na východe Slovenska dostal pomocnú ruku z Fondu obnovy,“ doplnil.


Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation.


V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Momentálne má takmer 9 400 zamestnancov a ročne vyrobí 4,5 milióna metrických ton ocele.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie