• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Definitívny recept na štikútku? Vedci použili jednoduchý predmet a zdá sa, že funguje

Definitívny recept na štikútku? Vedci použili jednoduchý predmet a zdá sa, že funguje

Štikútka je však podľa vedcov tým druhom problému, pri ktorom hrá pravdepodobne veľkú úlohu aj placebo efekt.

Štikútka je problém, ktorý vie byť naozaj otravný. Existuje však množstvo domácich receptov, ako sa štikútania zbaviť. Ľudia sú často presvedčení, že práve ich „recept“ zaberie vždy a každému.

Zdá sa však, že jediný naozaj účinný spôsob, ako sa štikútky zbaviť, našla až veda. Odpoveďou je slamka, ako tvrdí štúdia zverejnená v lekárskom časopise Journal of the American Medical Association Network Open.

Otázky o tom, čo spôsobuje štikútku a ako ju zastaviť, patria dlhodobo k jedným z najvyhľadávanejších z oblasti medicíny v internetových vyhľadávačoch. Doktor Ari Seifi z Texaskej univerzity sa preto rozhodol nájsť niečo, čo by pomohlo prerušiť štikútku.

Špeciálna slamka

Vyskúšal slamku, ktorá predstavuje nástroj na nútené inspiračné odsávanie a prehĺtanie (FISST), jednoducho vyžaduje na nasatie kvapaliny väčší sací výkon ako bežné slamky, ako píše IFL Science.

Pracuje pri tom bránica, otvára a zatvára sa chlopňa v hrdle, ktorej úlohou je držať jedlo mimo priedušnice. Stimulujú sa tak súčasne „frenické“ a „vagové“ nervy, čo umožňuje mozgu sa zresetovať a zastaviť štikútku.


Takmer 92 percent z 249 účastníkov štúdie tvrdí, že to funguje. Na škále subjektívnej účinnosti dosiahol FISST skóre 4,58 z piatich. Pôsobivých 90 percent účastníkov hodnotilo slamku lepšie ako „domáce“ prostriedky.


Väčšina štikútiek odchádza prirodzene, no sú aj ľudia, ktorým čkanie naozaj komplikuje bežný život, najmä keď trvá hodiny. Väčšina účastníkov pred používaním slamky hlásila len občasné záchvaty štikútania.

Avšak 11 z nich čkalo denne, ďalších 53 aspoň raz za týždeň. Slamka bola pri týchto ľuďoch rovnako úspešná ako u tých, ktorí štikútať nezvykli.

Placebo?

Štikútka je však podľa vedcov tým druhom problému, pri ktorom hrá pravdepodobne veľkú úlohu aj placebo efekt. Mnoho ľudí totiž prisahá, že ich metódy fungujú. Nemajú však pritom logické vysvetlenie.


Aj preto autori štúdie zvažujú urobiť ďalší pokus, pri ktorom jednej skupine dajú úspešnú slamku a tej druhej placebo. V čom je však štúdia bonusom, to je možnosť odhaliť vážnejšie zdravotné problémy u ľudí, u ktorých slamka zaberať nebude.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie