• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Definitívny recept na štikútku? Vedci použili jednoduchý predmet a zdá sa, že funguje

Definitívny recept na štikútku? Vedci použili jednoduchý predmet a zdá sa, že funguje

Štikútka je však podľa vedcov tým druhom problému, pri ktorom hrá pravdepodobne veľkú úlohu aj placebo efekt.

Štikútka je problém, ktorý vie byť naozaj otravný. Existuje však množstvo domácich receptov, ako sa štikútania zbaviť. Ľudia sú často presvedčení, že práve ich „recept“ zaberie vždy a každému.

Zdá sa však, že jediný naozaj účinný spôsob, ako sa štikútky zbaviť, našla až veda. Odpoveďou je slamka, ako tvrdí štúdia zverejnená v lekárskom časopise Journal of the American Medical Association Network Open.

Otázky o tom, čo spôsobuje štikútku a ako ju zastaviť, patria dlhodobo k jedným z najvyhľadávanejších z oblasti medicíny v internetových vyhľadávačoch. Doktor Ari Seifi z Texaskej univerzity sa preto rozhodol nájsť niečo, čo by pomohlo prerušiť štikútku.

Špeciálna slamka

Vyskúšal slamku, ktorá predstavuje nástroj na nútené inspiračné odsávanie a prehĺtanie (FISST), jednoducho vyžaduje na nasatie kvapaliny väčší sací výkon ako bežné slamky, ako píše IFL Science.

Pracuje pri tom bránica, otvára a zatvára sa chlopňa v hrdle, ktorej úlohou je držať jedlo mimo priedušnice. Stimulujú sa tak súčasne „frenické“ a „vagové“ nervy, čo umožňuje mozgu sa zresetovať a zastaviť štikútku.


Takmer 92 percent z 249 účastníkov štúdie tvrdí, že to funguje. Na škále subjektívnej účinnosti dosiahol FISST skóre 4,58 z piatich. Pôsobivých 90 percent účastníkov hodnotilo slamku lepšie ako „domáce“ prostriedky.


Väčšina štikútiek odchádza prirodzene, no sú aj ľudia, ktorým čkanie naozaj komplikuje bežný život, najmä keď trvá hodiny. Väčšina účastníkov pred používaním slamky hlásila len občasné záchvaty štikútania.

Avšak 11 z nich čkalo denne, ďalších 53 aspoň raz za týždeň. Slamka bola pri týchto ľuďoch rovnako úspešná ako u tých, ktorí štikútať nezvykli.

Placebo?

Štikútka je však podľa vedcov tým druhom problému, pri ktorom hrá pravdepodobne veľkú úlohu aj placebo efekt. Mnoho ľudí totiž prisahá, že ich metódy fungujú. Nemajú však pritom logické vysvetlenie.


Aj preto autori štúdie zvažujú urobiť ďalší pokus, pri ktorom jednej skupine dajú úspešnú slamku a tej druhej placebo. V čom je však štúdia bonusom, to je možnosť odhaliť vážnejšie zdravotné problémy u ľudí, u ktorých slamka zaberať nebude.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie