• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Deficit verejnej správy môže byť tento rok oproti marcovej prognóze mierne nižší, odhaduje rozpočtová rada

Deficit verejnej správy môže byť tento rok oproti marcovej prognóze mierne nižší, odhaduje rozpočtová rada

Príjmy znižujú opatrenia nezahrnuté do rozpočtu, najmä zníženie sadzby DPH pre gastro sektor a navýšenie daňového bonusu.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) mierne znížila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy na tento rok.

Oproti marcovej prognóze je to pokles schodku o 96 mil. eur. Deficit tak môže dosiahnuť necelých 7 mld. eur, resp. 5,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

K medzimesačnému zlepšeniu výsledku hospodárenia prispeli podľa rady najmä nižšie odhadované výdavky na kompenzáciu cien energií, čo je spôsobené pomalším čerpaním v prvom štvrťroku oproti predchádzajúcim predpokladom a zohľadnením údajov zverejnených vládou v programe stability.

Nízke riziko prekročenia rozpočtu

Pozitívna odchýlka prognózy rozpočtovej rady pre saldo verejnej správy na tento rok od schváleného rozpočtu je vo výške 0,7 % HDP, čo podľa rady znamená, že riziko prekročenia rozpočtu je nízke.

V porovnaní s odhadom vlády zverejneným 26. apríla v programe stability na roky 2023 až 2026 je úroveň deficitu prognózovaná RRZ nižšia o 0,5 % HDP.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády na kompenzáciu cien energií dosahujú takmer 3 mld. eur, resp. 2,4 % HDP. Z toho výdavky v objeme 512 mil. eur by sa mali financovať z fondov EÚ.

Výpadok v daniach a odvodoch

Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový vplyv opatrení na deficit rozpočtu pozitívny vo výške 1 mld. eur, resp. 0,8 % HDP.


Nižší výnos daňových a odvodových príjmov predstavuje podľa rady najvýraznejšie riziko pre schodok rozpočtu. Odhadovaný výpadok dosahuje 684 mil. eur, resp. 0,6 % HDP.


Príjmy znižujú opatrenia nezahrnuté do rozpočtu, najmä zníženie sadzby DPH pre gastro sektor a navýšenie daňového bonusu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie