• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Deficit štátneho rozpočtu stále rastie, schodok ku koncu marca bol vyše dvoch miliárd eur

Deficit štátneho rozpočtu stále rastie, schodok ku koncu marca bol vyše dvoch miliárd eur

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 0,2 % na 4,79 mld. eur.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu marca schodok 2,18 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní zhoršenie o 39,5 %.

Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne nižšie o 5,3 % a dosiahli 4,34 mld. eur. Výdavky vzrástli o 6,1 % na 6,52 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 6,3 % a dosiahli 4,01 mld. eur.

Pozitívny vývoj

Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 112,3 mil. eur, pri spotrebných daniach za 52,4 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou v sume 25,1 mil. eur, pri iných daniach na tovary a služby v objeme 2,7 mil. eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 0,5 mil. eur.


Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach predstavoval 101,1 mil. eur. Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií zaznamenal 2 mil. eur.


Výdavky na obsluhu dlhu vzrástli

Keďže územnej samospráve sa previedli prostriedky dani z príjmov právnických osôb o 3 mil. eur viac ako v minulom roku, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný pokles 2,9 mil. eur.


Negatívny vývoj bol aj pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 53,4 mil. eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol medziročný pokles o 2,8 mil. eur.


V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 0,2 % na 4,79 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu vzrástli o 14,5 % na 522,8 mil. eur. Transfer pre Sociálnu poisťovňu predstavoval 450 mil. eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie