• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Dávame bioodpadu druhú šancu: Kávová usadenina v úlohe zázračnej suroviny

Dávame bioodpadu druhú šancu: Kávová usadenina v úlohe zázračnej suroviny

Odpad z kávy môže nájsť množstvo využití.

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje, ktoré sa pijú takmer po celom svete. Čo však s bioodpadom, ktorý po nej zostáva? Vedci hľadajú možnosti, ako kávovú usadeninu použiť na rôzne prekvapivé produkty.

Bioodpad je v súčasnej dobe jedným z najväčších environmentálnych problémov. Množstvo organického materiálu, ktorý končí na skládkach, má škodlivý vplyv na životné prostredie. Avšak existuje nový prístup, ktorým dávame bioodpadu druhú šancu, a to využitím kávovej usadeniny. Táto jednoduchá a bežná surovina môže byť transformovaná do rôznych užitočných produktov, a to vďaka inovatívnym spôsobom spracovania a výskumu v oblasti biomateriálov. Ako využiť kávovú usadeninu a prispieť tak k udržateľnej budúcnosti?

Výroba bioplastov a biopalív

Kávová usadenina môže slúžiť ako základ pre výrobu rôznych druhov biomateriálov. Po spracovaní a úprave sa môže použiť na výrobu kompozitných materiálov, bioplastov, ale aj textílií. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam, ako je napríklad schopnosť absorbovať pachy, je kávová usadenina vhodná na výrobu filtračných materiálov a izolácií.

Jednou zo spoločností, ktoré sa snažia dať druhú šancu bioodpadu a premeniť ho na hodnotný produkt je britská spoločnosť bio-Bean. Kávovú usadeninu firma používa napríklad na výrobu kávového oleja, prírodných aróm, dreveného uhlia na grilovanie, vykurovacích polien a iných obnoviteľných biopalív. V súčasnosti vďaka finančnej podpore z EÚ spoločnosť hľadá využitie tohto odpadu na výrobu bioplastu. Kávový olej sa najprv fermentuje, aby sa vytvorili biologicky odbúrateľné polyestery, ktoré sa potom premenia na bioplast.

Kuchynská linka z kávy?

Bio-bean okrem kávového oleja vyrába ďalší zaujímavý výrobok z bioodpadu. Jeho produkt zo sušenej kávovej usadeniny, „Inficaf“, má široké uplatnenie vrátane automobilov a interiérov domácností, obchodov a reštaurácií.

„Môže byť použitý v brzdových doštičkách alebo na výrobu kuchynských skriniek,“ hovorí Ben Mills-Lamptey, technologický riaditeľ spoločnosti bio-bean. „A väčšina vybavenia v Costa alebo v reštauráciách McDonald’s je teraz vyrobená z použitej kávovej usadeniny,“ dodáva.

Dajú sa využiť aj zvyšky mäsa a dokonca i krv

Potenciál biologického odpadu sa však neobmedzuje len na kávu. Španielska spoločnosť SAV- Agricultores de la Vega vo Valencii využíva aj zvyšky mäsa a rýb na výrobu nových druhov potravín.

Spoločnosť zhromažďuje ryby a vedľajšie mäsové produkty z mestského centrálneho trhu, jedného z najväčších potravinových trhov v Európe. S pomocou samosprávy vracia hodnotu stovkám kíl zvieracích zvyškov, ktorých vyhadzovanie by bolo inak nákladné.

SAV vyvinula metódu, ako premeniť rybí odpad na kolagén, bielkovinu používanú na kŕmenie zvierat a na výrobu potravín, ako sú želé dezerty, ako aj farmaceutické pilulky. Spoločnosť našla tiež spôsob, ako opätovne použiť zvieraciu krv z bitúnkov ako zložku biohnojív.

Hnojivo pre rastliny šetrné pre životné prostredie

Kávová usadenina je bohatá na výživu a organický materiál, čo ju robí ideálnym prírodným hnojivom pre rastliny. Jej použitie ako hnojiva pomáha zlepšiť štruktúru pôdy, zvýšiť jej úrodnosť a stimulovať rast rastlín. Navyše, recyklácia kávovej usadeniny ako hnojiva znižuje potrebu používania syntetických hnojív, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie.

Kozmetické produkty pre krásu vlasov a pokožky

Kávová usadenina sa stáva stále populárnejšou surovinou v kozmetickom priemysle. Jej jemné exfoliačné vlastnosti ju robia ideálnou pre výrobu telových a tvárových peelingov. Okrem toho obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom a zlepšujú vzhľad pokožky. Kávová usadenina sa tiež používa v šampónoch a mydlách, pretože dodáva vlasom lesk a vitalitu.

Výroba bioplynov – obnoviteľný zdroj energie

Spolu s biopalivami môže kávová usadenina slúžiť aj na výrobu bioplynov. Proces fermentácie kávovej usadeniny produkuje biometán, ktorý je využiteľný ako obnoviteľný zdroj energie. Tento bioplyn sa môže použiť na výrobu elektriny a tepla, čím prispieva k obnoviteľnej energii a zníženiu emisií skleníkových plynov.

Využitie kávovej usadeniny je príkladom, ako môžeme dať druhú šancu odpadu a získať skvelý výsledok k udržateľnej budúcnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie