• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Dánsko víta pochybnosti Nemecka o ďalšej podpore plynovodu Nord Stream 2

Dánsko víta pochybnosti Nemecka o ďalšej podpore plynovodu Nord Stream 2

Spolupráca Nemecka pri výstavbe plynovodu Nord Stream 2 čelí dlhodobej kritike z USA.

12.9.2020 (Webnoviny.sk) - Dánsko tešia nové pochybnosti Nemecka v súvislosti s takmer dokončeným plynovodom Nord Stream 2 po otrávení ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. V sobotu to povedala premiérka Mette Frederiksen.

"Myslím, že (nemecké pochybnosti) sú pozitívne, pretože som od začiatku bola proti Nord Stream 2," vyjadrila sa na adresu projektu, ktorého cieľom je prepraviť ruský plyn priamo do Nemecka.

Nemci nevylučujú koniec podpory

"Nemyslím si, že by sme mali byť závislí od ruského plynu, takže je podľa mňa dobré, že sa o tom znovu diskutuje," povedala pre dánsku agentúru Ritzau.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová začiatkom týždňa prostredníctvom svojho hovorcu naznačila, že nevylučuje zastavenie podpory pre plynovod a podobne sa vyjadril aj minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Senátori pohrozili sankciami

Začiatkom augusta traja republikánski senátori pohrozili uvalením sankcií na prevádzkovateľa prístavu v Baltskom mori, ktorý sa nachádza v Merkelovej volebnom obvode a slúži ako východiskový bod pre lode zapojené do prác na plynovode. Proti sú aj viaceré európske krajiny.

Dánsko bolo vlani poslednou krajinou, ktorá odsúhlasila umiestnenie plynovodu vo svojich vodách, pričom tak spravili mesiace predtým, ako sa Frederiksen stala premiérkou.

Viac k téme: plynovod Nord Stream II.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie