• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Daňové priznanie je potrebné podať do konca marca, ľudia musia zároveň zaplatiť aj daň

Daňové priznanie je potrebné podať do konca marca, ľudia musia zároveň zaplatiť aj daň

Oproti minulému roku sa pri vypĺňaní daňového priznania uskutočnilo niekoľko zmien.

Daňové priznanie (DP) k dani z príjmov za rok 2021 je potrebné podať do konca marca a do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť.

V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Ako dodáva, DP je možné podať aj elektronicky. „K registrácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP),“ uviedla s tým, že fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Termíny na podanie sa nemenia

V tomto roku sa termíny na podanie DP nemenia. Platí, že povinný je ho podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 255,72 eura, alebo ak vykazuje daňovú stratu.

„Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený,“ spresnila hovorkyňa. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (t.j. rezidenta SR).

Niekoľko zmien

Oproti minulému roku sa pri vypĺňaní daňového priznania uskutočnilo niekoľko zmien. Prišlo k vypusteniu nezdaniteľnej časti základu dane, ktorou sú preukázateľne zaplatené úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou a s ňou spojenými službami.

Zmena nastala aj v uplatňovaní daňového bonusu, doplnené bolo nové zaškrtávacie pole pre mikrodaňovníka a zmeny nastali aj pri umorovaní daňovej straty a upustilo sa od povinnosti uvádzať sídlo a právnu formu prijímateľa podielu zaplatenej dane.

Oznámenie predĺženia lehoty

Ak daňovníci zákonom stanovený termín nestíhajú, alebo sa z dôvodu pandémie dostali do problémov, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.


„Upozorňujeme, že v tomto roku emailové odklady DP zasielaním oznámenia na podnety@financnasprava.sk neplatia. Išlo o mimoriadne opatrenie platné len v roku 2021,“ upozornila Rybanská s tým, že oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 31. marca na miestne príslušný daňový úrad, resp. elektronicky na predpísanom tlačive.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie