• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Danko vyzval na odchod Slovenska z EÚ. Tvrdí, že nás členské štáty valcujú a likvidujú naše podniky (video)

Danko vyzval na odchod Slovenska z EÚ. Tvrdí, že nás členské štáty valcujú a likvidujú naše podniky (video)

Predseda SNS uviedol, že Britom je po brexite lepšie a my by sme sa od nich mali naučiť "byť trocha viac sebcami".

13.5.2022 (Webnoviny.sk) - Možno aj nás Slovákov bude o chvíľu čakať odchod z Európskej únie (EÚ), ak nás budú valcovať.

Ak budú likvidovať naše podniky, ak budú Nemci, Francúzi pozerať len na seba.

Na sociálnej sieti to uviedol predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, ktorý sa takto prihovoril vo videu z centra Londýna. Nad videom je odkaz, že možno je čas otvoriť diskusiu o odchode Slovenska z EÚ.

„Tak, ako som si myslel, Britom nie je horšie, že odišli z EÚ. Mali by sme sa od nich naučiť byť trocha viac sebcami.

Riešime celý svet. Čaputová zase uteká k Zelenskému, Heger sa klania Bruselu. Najlepšie to rieši Orbán, pretože ho budú musieť poriadne zaplatiť za to, aby začal nakupovať ropu a plyn inde ako od Rusov. My, Slováci, opäť len krčíme hlavu,“ povedal Danko. Dodal, že do Londýna pricestoval bez akýchkoľvek problémov a myslí si, že je sa tam čo učiť.


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielal


Inflácia na Slovensku je najvyššia od roku 2000, nahor ju tlačia drahšie potraviny či rastúce ceny energií

Medziročná inflácia vzrástla v apríli na 11,8 %. Stúpa už pätnásty mesiac za sebou a je najvyššia od júna 2000. Jej aktuálnu úroveň podporili najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie.

Potraviny zdraželi o takmer 15 percent

Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách. Viac ako polovica z dvanástich odborov dosiahla medziročný rast vyšší ako 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny potravín boli medziročne drahšie o 14,3 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. V medziročnom porovnaní výšku inflácie najviac ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 16,4 %, olejov a tukov o 29,8 %, zeleniny o 26,2 %.

Spomedzi položiek, ktoré majú významnejší podiel vo výdavkoch domácností, sa pod aktuálne čísla podľa úradu podpísali aj drahšie mlieko, syry a vajcia o 13 %, ako aj mäso o 12 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny kávy, čajov, kakaa či minerálne vody, nealko a šťavy.

Za benzín či naftu zaplatí o viac ako 31 percent viac


Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v apríli na úrovni 15,7 %. Medziročný rast sa zvýšil ako pri imputovanom nájomnom, tak aj pri službách súvisiacich s bývaním.

Pri energiách sa podľa úradu stále prejavuje vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára. V apríli si domácnosti k tomu priplatili aj za tepelnú energiu a pevné palivá. Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 %.


V porovnaní s aprílom 2021 sme si priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 %, náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 %, za ambulantné služby 7,1 %.

Slováci nemôžu čakať na finančnú pomoc ďalšie týždne. KOZ vyzýva vládu, aby urýchlene zmiernila dopady inflácie

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR vyzýva politikov vládnej koalície, aby urýchlene prijali opatrenia na zmiernenie dopadov inflácie a aspoň v malej miere tak zastabilizovali ekonomickú a sociálnu situáciu občanov Slovenska.


Podľa odborárov je neprijateľné, aby ľudia v núdzi pre koaličné roztržky čakali na finančnú pomoc ďalšie týždne.

Neriešené problémy sa znásobili

Problémy, ktoré Slovensko má najmä s rýchlo rastúcou infláciou a verejnými financiami, tu podľa KOZ boli už pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine.

„Tieto zo strany vlády neriešené problémy nezmizli, naopak, fakticky sa znásobili a zväčšili a ich riešenie je ťažšie a náročnejšie. Enormné zdražovanie v kombinácii s nízkymi mzdami totiž vedie k poklesu životnej úrovne našich obyvateľov,“ tvrdí KOZ.


Pomoc Slovákom je v nedohľadne


Z doteraz prezentovaných rôznych kompenzačných opatrení pre ľudí podľa odborárov zostala po stredajšom rokovaní vlády avizovaná pomoc obyvateľom Slovenska v nedohľadne.


„Zvýšené rodinné prídavky, či jednorazový prídavok na dieťa, daňový bonus, či pomoc dôchodcom ostali len pred bránami Úradu vlády SR a ako nesplnená polnočná dohoda z koaličnej rady,“ uviedli v tlačovej správe.

Koalícia sa podľa KOZ dokázala zhodnúť len na vyplatení jednorazového 100-eurového príspevku domácnostiam v hmotnej núdzi, náhradným rodičom, opatrovateľom ťažko zdravotne postihnutých, osobným asistentom a seniorom, ktorí nepoberajú dôchodok.

Jednorazová finančná pomoc

Náhradní rodičia, rodiny v hmotnej núdzi, osobní asistenti a opatrovatelia dostanú v júni jednorazovú finančnú pomoc v sume 100 eur. V stredu o tom rozhodla vláda.


Pomoc v sume 100 eur vláda dá aj seniorom, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok. Ide o pomoc vlády v súvislosti so zdražovaním na Slovensku. Celkové výdavky na pomoc pre tieto ohrozené skupiny dosiahnu takmer 23 miliónov eur.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), pomoc pre ľudí pripravuje rezort práce postupne.


Pomoc pre rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa má prídavok na dieťa zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 100 eur, by mala vláda podľa neho schvaľovať na svojom ďalšom rokovaní. „Neviem odhadnúť, či bude mimoriadne, alebo to budúce,“ povedal.

Mnistri odklepli pomoc ľuďom. Kto má nárok na 100-eurový jednorazový príspevok?

Náhradní rodičia, rodiny v hmotnej núdzi, osobní asistenti a opatrovatelia dostanú v júni jednorazovú finančnú pomoc v sume 100 eur. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pomoc vo výške 100 eur dostanú aj seniori, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok. Ide o pomoc vlády v súvislosti so zdražovaním na Slovensku. Celkové výdavky na pomoc pre tieto ohrozené skupiny dosiahnu takmer 23 miliónov eur.


„Nariadenie sa predkladá v súvislosti so zvýšenou mierou inflácie, ktorá bola spôsobená najmä v súvislosti s aktuálnou situáciou nadväzujúcou na ekonomické dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 a zvyšujúce sa ceny energií,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), pomoc pre ľudí pripravuje rezort práce postupne. Pomoc pre rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa má prídavok na dieťa zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 100 eur, by mala vláda podľa neho schvaľovať na svojom ďalšom rokovaní.


„Neviem odhadnúť, či bude mimoriadne, alebo to budúce,“ povedal. Na odložení schvaľovania pomoci pre rodiny s nezaopatrenými deťmi sa podľa neho dohodla vládna koalícia. „Vecne to neviazne na ničom, je to iba technická vec,“ tvrdí Krajniak.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie