• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Danko kandidatúru na post predsedu SNS zvažuje, exposlanec Baláž má podporu dvoch krajov

Danko kandidatúru na post predsedu SNS zvažuje, exposlanec Baláž má podporu dvoch krajov

Podľa Hrnka strana zanikne, ak neurobí na sneme zásadnú zmenu.

4.7.2020 (Webnoviny.sk) - Jedným z kandidátov na post predsedu mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) by mal byť exposlanec Národnej rady SR Radovan Baláž. Podporili ho dve krajské organizácie národniarov a to banskobystrická a žilinská.

Otvorená zostáva kandidatúra doterajšieho predsedu strany Andreja Danka. „Uvidíme, čo ešte bude,“ vyjadril sa o svojom možnom návrate do politiky pre agentúru SITA a dodal, že Snem SNS sa uskutoční 12. septembra tohto roka.

Obíde si Slovensko

Nič sa nemení, ale chodím medzi ľudí. Najprv si obídem Slovensko a potom sa nejako vyjadrím,“ uviedol. Dodal, že musí nájsť vnútorný pokoj. Danko je v poslednom období aktívny na sociálnych sieťach.

Potrebujeme stručné a otvorené stanovy. Zbor poradcov pre jednotlivé otázky a funkčný tieňový kabinet. Určite sa vrátime do práce pre Slovensko,“ napísal Danko pred pár dňami na sociálnej sieti.

Férový boj

Banskobystrický krajský predseda SNS Štefan Turek k možnej kandidatúre Radovana Baláža povedal, že získal ako kandidát na predsedu strany podporu ich kraja, a že sa tak stalo aj v žilinskej krajskej organizácii.

V prvom rade musíme zmeniť stanovy našej strany. Sú nedobré, treba ich trochu demokratizovať a viac sa priblížiť členom,“ povedal agentúre SITA Turek. Myslí si, že na sneme bude jeden, dvaja kandidáti na predsedu a rozhodne sa medzi nimi. „Dúfam, že to bude férový boj,“ doplnil.

Bez zmeny zanikne

Podpredseda SNS Anton Hrnko pripustil, že Danko znovu zabojuje o post predsedu. „Momentálne chodí po Slovensku a viac-menej sa snaží opäť presvedčiť ľudí o tom, čo sa nedá, že je jediným východiskom. Ak strana neurobí zásadnú zmenu na sneme, tak zanikne,“ zhodnotil Hrnko.

Zdôraznil, že on v žiadnom prípade nebude kandidovať do vedenia strany. „Zlyhali sme v župných voľbách, potom vo voľbách do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách a nakoniec aj v parlamentných. Po takomto debakli sa uchádzať o funkciu je odvaha. Osobne si myslím, že toto vedenie, ktoré dostalo SNS na hunt, si už nezaslúži ďalšie pokračovanie,“ mienil Hrnko. Podľa neho si väčšina členov uvedomuje reálny stav v strane a jej pozíciu.

Mimo parlamentu

Súčasný predseda SNS Danko bol zvolený do funkcie v októbri 2012. Stalo sa tak po tom, čo sa strana vo voľbách v marci 2012 nedostala do parlamentu. Danko vo funkcii nahradil Jána Slotu.

V roku 2016 sa národniari do parlamentu vrátili. Stali sa súčasťou vládnej koalície so stranami Smer-sociálna demokracia, Most-Híd a Sieť.

V tohtoročných voľbách získala SNS 3,16 percenta hlasov a skončila mimo parlamentu. Tesne po nich Danko oznámil, že všetci predstavitelia strany na sneme dajú svoje funkcie k dispozícii.

Viac k téme: kandidát, predseda Slovenskej národnej strany (SNS)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie