• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Ďalšie sprísnenie úrokových sadzieb nie je vylúčené, podľa Kažimíra nás čakajú dva kľúčové míľniky

Ďalšie sprísnenie úrokových sadzieb nie je vylúčené, podľa Kažimíra nás čakajú dva kľúčové míľniky

Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako sa všeobecne očakávalo, Európska centrálna banka (ECB) ponechala na svojom poslednom zasadnutí úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.

„Stlačili pomyselné tlačidlo pauza. Potrebujeme dôkladne posúdiť rastúci vplyv našich minulých menovo-politických rozhodnutí na infláciu a hospodárstvo eurozóny. Veľká časť z nich sa ešte len premietne do reálnej ekonomiky,“ komentoval rozhodnutie ECB guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Inflačné riziká zotrvali

Všetky hlasy hovoriace o definitívnom ukončení sprísňovania si potrebujú podľa neho zachovať chladnú hlavu.

„Ešte je priskoro vyhlásiť víťazstvo a povedať, že naša práca je hotová,“ pokračoval Kažimír. On osobne by chcel, aby to bol koniec cesty, no inflačné riziká sa ešte úplne nerozptýlili a je potrebné zostať ostražitý.

„Stručne povedané, ďalšie sprísnenie by mohlo prísť, ak by prichádzajúce riziká k takémuto kroku nútili,“ vysvetlil Kažimír.

Viac povie decembrová prognóza

Bude čakať na decembrovú aktualizáciu prognózy inflácie pre celú eurozónu. Tá poskytne jasnejší obraz a môže potvrdiť, že pokles inflácie napreduje.


Guvernér NBS dúfa, že inflačné riziká súvisiace s eskaláciou tragického konfliktu na Blízkom východe sa nakoniec nenaplnia. Ekonomika eurozóny je dnes už aj bez toho vystavená kombinácii faktorov spomaľujúcich rast, ktorému sa stále nedarí nabrať poriadny dych.

Dočkáme sa monitorovacej fázy?

Decembrová prognóza je len jedným z dvoch kľúčových míľnikov, ktoré považuje Kažimír za potrebné prekonať. Marec je tým druhým. Vtedy by malo byť už jasnejšie, ako dopadlo vyjednávanie miezd na celý rok, a či sa riziko špirály vysokých cien a vysokých miezd nerozbehlo.


Až potom bude na mieste vyhlásiť, že cyklus sprísňovania sa skutočne skončil a bude možné prejsť do ďalšej fázy, a to monitorovacej. Na vrchole však bude potrebné zostať podľa Kažimíra niekoľko nasledujúcich štvrťrokov.


„Stávky na zníženie sadzieb už v prvej polovici budúceho roka sú úplne nemiestne,“ dodal Kažimír.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie