• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná, Remišová hovorí o zmätočnej podmienke

Ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná, Remišová hovorí o zmätočnej podmienke

Na rade je teraz podľa Remišovej polícia, ktorá by mala začať vyšetrovať.

27.8.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol, že ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná. Ide o zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému za viac ako 8,5 milióna eur, ktorú uzavrelo Generálne riaditeľstvo zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) so spoločnosťou Vel Security v marci 2018.

Zmätočná a nesplniteľná podmienka

Táto spoločnosť bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul. V tlačovej správe o tom informuje Tlačové oddelenie strany Za ľudí. Podnet na preskúmanie súťaže podala predsedníčka strany Veronika Remišová ešte ako opozičná poslankyňa.

„Zistenia ÚVO hovoria o porušení princípu transparentnosti, kde ZVJS požadovalo už v prvej fáze súťaže preukázanie podmienok účasti a špecifických certifikátov, ku ktorým ale nedal uchádzačom dostatok konkrétnych informácií o samotných technických požiadavkách. Takisto určil aj zmätočnú a nesplniteľnú podmienku účasti, čo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Úrad pre verejné obstarávanie hovorí o neprehľadnom a nepredvídateľnom spôsobe postupu, ktorý mohol mať vplyv na výsledok,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj.


Podľa Remišovej ÚVO tiež konštatoval, že ZVJS stanovil v súťaži nesplniteľnú a zmätočnú podmienku, ktorá mohla od účasti v súťaži odradiť ďalších záujemcov.

Polícia by mala vyšeetrovať

Spochybniť mal aj certifikáty, ktoré predložila víťazná Vel Security a ktoré „vydávajú súkromné právnické osoby, ktoré certifikujú vlastné produkty na základe svojvoľne určených pravidiel“.


Rozhodnutie ÚVO potvrdila na druhom stupni Rada úradu. Vicepremiérka pripomenula, že aj z tzv.


Kočnerovej knižnice vyplynuli podozrenia o tom, že polícia „zvláštne” prevody medzi firmami Bonul a Vel Security už dlhšie evidovala. „Mali spoločne obchodovať, spoločne súťažiť, dokonca viac ako polovicu tržieb Vel Security mali tvoriť peniaze od Bonulu,“ dodala.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie