• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Ďalší zámorský odborník prišiel pred draftom NHL so svojím zoznamom, dostal sa do neho aj Servác Petrovský

Ďalší zámorský odborník prišiel pred draftom NHL so svojím zoznamom, dostal sa do neho aj Servác Petrovský

Petrovský má za sebou premiérový ročník v zámorí, v drese Owen Sound Attack z kanadskej juniorskej ligy OHL nazbieral 54 bodov v 65 dueloch základnej časti.

30.6.2022 (Webnoviny.sk) - Osem dní pred tohtoročným draftom nováčikov do zámorskej NHL v kanadskom Montreale vyšiel ďalší konečný rebríček, ktorý predpovedá poradie hráčov.

Zámorský expert Ryan Kennedy z webu The Hockey News si myslí, že ako prvé zaznie meno kanadského centra Shanea Wrighta.

Slovenského útočníka Juraja Slafkovského zaradil na druhé a obrancu Šimona Nemca na štvrté miesto. Do jeho zoznamu sa dostal aj tretí Slovák, 17-ročný center Servác Petrovský sa v ňom umiestnil na 70. pozícii.

Nemec je najlepším obrancom

"Je robustný, talentovaný a obratný. Mal nabitý kalendár medzinárodných podujatí, na olympiáde aj na majstrovstvách sveta pútal pozornosť. Vo Fínsku mal tiež slušné štatistiky a stále je v ňom veľa potenciálu," napísal Kennedy o Slafkovskom, ktorý sa stal v sezóne 2021/2022 vicemajstrom fínskej Liigy s tímom TPS Turku.

Na ZOH v Pekingu bol najužitočnejším hráčom hokejového turnaja a tešil sa z bronzovej medaily, na MS vo Fínsku bol najproduktívnejším Slovákom. Ak bude naozaj draftovou dvojkou, prekoná slovenský rekord Mariána Gáboríka (3. miesto v roku 2000, Minnesota Wild).

Nemca považuje Kennedy za najlepšieho obrancu na tohtoročnom drafte. "Kto bude najvyššie draftovaným obrancom? Bude to tesné, ale Nemec je horúci kandidát na tento post vďaka jeho pohyblivosti, obrannej hre aj ofenzívnym schopnostiam, ktorými disponuje. V Nitre mal neskutočné play-off, v ktorom zbieral takmer bod na zápas," uviedol zámorský odborník na margo úradujúceho vicemajstra slovenskej extraligy s HK Nitra, ktorý tiež reprezentoval Slovensko na ZOH v Pekingu a na MS vo Fínsku.

Má šancu prekonať slovenský rekord obrancov Borisa Valábika a Branislava Mezeia, ktorých draftovali z 10. miesta.

Petrovský je odchovancom Třinca

Petrovský je najmladší zo spomenutej trojice slovenských hokejistov. Rodák z Veľkého Šariša je odchovancom českého klubu HC Oceláři Třinec, na Slovensku pôsobil v juniorskej a druhej najvyššej mužskej súťaži.

Má za sebou premiérový ročník v zámorí, v drese Owen Sound Attack z kanadskej juniorskej ligy OHL nazbieral 54 bodov (28+26) v 65 dueloch základnej časti a v siedmich zápasoch play-off zaznamenal dva góly a štyri asistencie.

Na ostatnom Hlinka Gretzky Cupe pomohol slovenskej reprezentácii do 18 rokov k zisku striebra gólom a štyrmi prihrávkami v piatich stretnutiach.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie