• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Daimler zaplatí USA viac ako miliardu dolárov, aby urovnal obvinenia z klamania pri kontrole emisií

Daimler zaplatí USA viac ako miliardu dolárov, aby urovnal obvinenia z klamania pri kontrole emisií

Podľa amerických úradov automobilka porušila zákony o ochrane životného prostredia.

15.9.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká automobilka Daimler AG a jej dcéra Mercedes-Benz USA súhlasili so zaplatením 1,5 mld. USD americkej vláde a regulačným úradom štátu Kalifornia, aby urovnali obvinenia z klamania pri kontrole emisií.

Ministerstvo spravodlivosti USA, americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) a úrad kalifornského generálneho prokurátora tvrdia, že Daimler porušil zákony o ochrane životného prostredia tým, že používal softvér na obchádzanie testovania emisií.

Pritom podľa nich v USA predal zhruba 250 tis. áut s dieselovými motormi, ktoré nevyhovovali kalifornskej a federálnej legislatíve.

Urovnanie, ktorého súčasťou sú pokuty, zároveň vyžaduje, aby Daimler opravil vozidlá. Okrem toho spoločnosť zaplatí 700 mil. USD, aby urovnala žaloby zo strany amerických spotrebiteľov.

Automobilka však uviedla, že nemá povinnosť spätne autá odkúpiť, ako to bolo v prípade Volkswagenu, ani sa v nej nevykoná inšpekcia, aby sa zhodnotila realizácia urovnania.

"Vyriešením týchto procesov sa Daimler vyhol zdĺhavým súdnym pojednávaniam, s ktorými sú spojené právne a finančné riziká," uviedla firma vo vyhlásení.

(1 EUR = 1,1876 USD)

Viac k téme: automobilka Daimler, emisný škandál

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie