• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Cukrovka je pre mnohých pandémiou tretieho tisícročia, na Slovensku sledujú lekári 350-tisíc diabetikov

Cukrovka je pre mnohých pandémiou tretieho tisícročia, na Slovensku sledujú lekári 350-tisíc diabetikov

Na diabetes mellitus 1. typu sa liečilo 25,5 tisíca osôb, gestačný diabetes mellitus postihoval 2,7 tisíca žien a iné typy diabetu malo 2,3 tisíca pacientov.

Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín.

Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na Slovensku minulý rok pribudlo najmä diabetikov 1. typu v strednom veku, ako aj detí odkázaných na inzulín.

„Diabetes mellitus je v súčasnosti jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Mnohí o ňom hovoria ako o pandémii tretieho tisícročia,“ uviedlo NCZI.

Pacientov krátkodobo ubudlo

Najnovšie údaje NCZI ukazujú, že počet pacientov sledovaných v diabetologických ambulanciách má dlhodobo stúpajúci trend, hoci krátkodobo pacientov ubudlo. Najviac pacientov lekári vlani sledovali pre diabetes mellitus 2. typu. Išlo o 319-tisíc pacientov.

Na diabetes mellitus 1. typu sa liečilo 25,5 tisíca osôb, gestačný diabetes mellitus postihoval 2,7 tisíca žien a iné typy diabetu malo 2,3 tisíca pacientov.

„V prípade cukrovky 1. typu sme zaznamenali medziročný nárast v počte sledovaných pacientov,“ informovalo NCZI. Ku koncu minulého roka ich bolo spomínaných 25,5 tisíca oproti 25-tisíc v roku 2021.

Z celkového počtu 1 327 novodiagnostikovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu ich najviac pribudlo vo vekovej kategórii 30 rokov až 34 rokov.

Pribúda detí odkázaných na inzulín

Pokiaľ ide o liečbu cukrovky, pacienti do 19 rokov sú dlhodobo najčastejšie liečení inzulínom. V minulom roku inzulín dostávalo až 95 % z nich, teda 2,3 tisíca pacientov. Aj v tomto prípade badať stúpajúci trend počtu detských pacientov odkázaných na inzulín.

Kým v roku 1980 na Slovensku lekári sledovali 122,2 tisíca diabetikov, vlani to už bolo takmer 350-tisíc diabetikov, čo je nárast o takmer 230-tisíc osôb.


Príznaky bývajú mierne a nešpecifické, ako pocit smädu, potreba častejšieho močenia, rozmazané videnie či únava.


„Trvá aj roky, kým im človek začne pripisovať význam. V dôsledku toho býva choroba diagnostikovaná aj roky po nástupe. Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka môže viesť k poškodeniu tkanív, predovšetkým očí, obličiek, periférnych nervov a ciev. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín,“ uzavrelo NCZI.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie