• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína, konštatuje štúdia

COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína, konštatuje štúdia

Zdravotné problémy mali najmä muži

Ochorenie COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína konzorcia Pfizer–BioNTech. Konštatuje to štúdia z Izraela.

Výskumníci z Tel Avivu odhadujú, že na každých 100-tisíc zaočkovaných vakcínou Pfizer sa objavili tri prípady, zatiaľ čo riziko pri nákaze koronavírusom je 11 na 100-tisíc.

Zistenia publikovali v stredu v New England Journal of Medicine.

V štúdii sa zamerali na vakcínu Pfizer

Odborníci z Clalit Research Institute sa zamerali na stovky tisíc zaočkovaných i nezaočkovaných ľudí a samostatne na tých, čo boli nezaočkovaní a buď sa nakazili alebo nie.

Keďže sledovali dve rôzne skupiny, mali obmedzené možnosti porovnávania. V štúdii sa zamerali len na vakcínu od Pfizeru a neposkytli rozdelenie výsledkov podľa pohlavia či veku.

Zdravotné problémy mali najmä muži

Predchádzajúce správy dávali vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna do súvislosti so zápalom srdcového svalu. Tieto problémy sa objavili najmä u dospievajúcich chlapcov a mladých mužov, ktorí si niekoľko dní po očkovaní sťažovali na bolesti hrudníka.


Americké zdravotnícke úrady informovali, že potvrdili asi 800 prípadov súvisiacich s očkovaním, pričom sa objavili dva typy zápalu – srdcového svalu a osrdcovníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie