• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

COVID-19 je nebezpečný aj pre mladých, už tvoria najviac hospitalizovaných. Nás to čaká tiež, myslí si epidemiologička

COVID-19 je nebezpečný aj pre mladých, už tvoria najviac hospitalizovaných. Nás to čaká tiež, myslí si epidemiologička

Počet potvrdených prípadov nákazy variantom Delta každý týždeň stúpa.

Mladí ľudia patria podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k tým, ktorí budú v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 z ekonomického hľadiska postihnutí najviac. Podľa prieskumu si to aj dobre uvedomujú.

Dvaja z troch 18 až 29-ročných mladých ľudí majú obavy o finančné zabezpečenie svojej domácnosti a celkové sociálne a ekonomické blaho. V domácnostiach u polovice účastníkov prieskumu zároveň pre koronavírus niekto prišiel o prácu.

Každý tretí mladý človek má od začiatku pandémie finančné ťažkosti. Obavy majú dokonca aj obyvatelia krajín, v ktorých sa darilo udržať ekonomiku v dobrej kondícii aj v poslednom roku a pol.


Ekonomické dôsledky však nie sú jediné, ktoré môžu mladých ľudí postihnúť. Aj napriek všeobecnému názoru, že mladý organizmus zvládne ochorenie COVID-19 bez problémov, štúdie aj skúsenosti hovoria niečo iné.

Nové hospitalizácie

Najväčšiu skupinu novo hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 aktuálne tvoria v Spojených štátoch práve mladí ľudia a ľudia v produktívnom veku (konkrétne od 18 do 49 rokov). Informoval o tom portál Healthline.

Dôvodom je podľa odborníkov extrémne infekčný variant Delta, ktorý aktuálne tvorí už 80 percent všetkých nových nákaz v USA.


Aj keď je už v štátoch aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných približne 69 percent dospelých, z demografického hľadiska je u ľudí starších ako 65 rokov zaočkovanosť oveľa vyššia ako u mladých. Prvú dávku dostalo viac ako 89 percent z nich.


Delta sa tak šíri hlavne v menej zaočkovanej populácii. Mladí ľudia preto končia v nemocniciach, dokonca na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), na čo upozorňuje aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Poškodenie orgánov

Drvivú väčšinu hospitalizovaných pacientov však stále tvoria nezaočkovaní jedinci. Práve im hrozí najvyššie riziko vážneho poškodenia orgánov. Uvádza to najnovšia štúdia publikovaná v odbornom magazíne Lancet. Zúčastnilo sa na nej viac ako 73-tisíc ľudí.

Podľa BBC majú mladí ľudia po prijatí do nemocnice s potvrdeným COVIDom takmer rovnakú pravdepodobnosť vzniku zdravotných komplikácií ako osoby nad 50 rokov. Údaje pritom pochádzajú ešte z minulého roka.


Už pri pôvodnom víruse SARS-CoV-2 teda platilo, že u štyroch z 10 osôb vo veku od 19 do 49 rokov sa pri liečbe objavili problémy s obličkami, pľúcami, srdcom alebo inými orgánmi.


Asi 37 percent 30 až 39-ročných pacientov a 44 percent 40 až 49-ročných pacientov malo aspoň jednu zo spomenutých komplikácií. Variant Delta bude podľa mnohých odborníkov ešte viac zameraný na infikovanie mladých ľudí.

Ako to bude u nás?

Rovnaký scenár ako v USA v súvislosti s vekovým zložením hospitalizovaných predpokladá počas tretej vlny aj epidemiologička Katarína Naďová, ktorá zároveň pracuje vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica.

„Myslím, že tak ako sa to ukazuje v Amerike, tak to bude prebiehať aj u nás. Stále tu máme, aj na Záhorí, malý podiel očkovaných,“ uviedla pre portál vZdravotníctve.sk.


Naďová tiež vysvetlila, že organizmus tých ľudí, ktorí prišli s koronavírusom do akéhokoľvek kontaktu, či už to bolo cez ochorenie alebo prostredníctvom očkovania, tak má určitú pamäťovú stopu.


Pri novom kontakte s vírusom organizmus určite nebude reagovať tak búrlivo, ako tomu bolo pred rokom, keď naše organizmy ešte koronavírus nepoznali.

Ťažké priebehy

Avšak u nezaočkovaných ľudí je podľa epidemiologičky väčšia pravdepodobnosť, že naozaj ochorejú. Pripomenula tiež, že mladá generácia je dnes značne imunokompromitovaná, teda má problémy s imunitou.

„Ochorenie bude u nich preto prebiehať ťažšie,“ povedala. Dodala, že akékoľvek zdravotné kontraindikácie komplikovali ochorenie COVID-19 u mladých ľudí už aj počas druhej vlny pandémie, hlavne na jar tohto roka.


Omnoho mladšie ročníky ako dovtedy končili na JIS-kách vo veľmi vážnom stave. Treba povedať, že išlo hlavne o ľudí, ktorí už mali nejaké ochorenie. „Boli to hlavne kardiovaskulárne ochorenia alebo obezita,“ dodala Naďová.


Počet potvrdených prípadov nákazy variantom Delta každý týždeň stúpa. Ako ukazujú dáta zo zahraničia a doterajšie skúsenosti v slovenských nemocniciach, mladí ľudia by mali byť ostražití a chrániť sa, a to najmä vtedy, ak už nejakým ochorením trpia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie