• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Colníci zadržali nelegálnych obchodníkov s minerálnym olejom, štátu spôsobili škodu takmer 80-tisíc eur (foto)

Colníci zadržali nelegálnych obchodníkov s minerálnym olejom, štátu spôsobili škodu takmer 80-tisíc eur (foto)

Vyšetrovateľ finančnej správy v rámcie akcie Amanda obvinil tri osoby zo spáchania trestného činu skrátenia dane a poistného.

10.6.2021 (Webnoviny.sk) - Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) rozložil v rámci akcie Amanda skupinu páchateľov, ktorí nelegálne obchodovali s minerálnym olejom. Páchaním protiprávnej činnosti mala vzniknúť štátu škoda vo výške takmer 80 tisíc eur.

Vyšetrovateľ finančnej správy obvinil tri osoby zo spáchania trestného činu skrátenia dane a poistného. Podľa hovorkyne Finančného riaditeľstva SR Martiny Rybanskej v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Zaistené veci a peniaze

V rámci akcie Amanda príslušníci finančnej správy vykonali dve domové prehliadky a päť prehliadok nebytových priestorov v okresoch Komárno a Nové Zámky.

Zaistili prepravné doklady, viaceré listinné dôkazy, pečiatky, mobilné telefóny, PC a USB kľúče, mýtne jednotky, tri nákladné vozidlá a tekutinu so zápachom po minerálnom oleji. Zaistili tiež finančnú hotovosť vo výške takmer 15-tisíc eur a 11 300 českých korún.

Tisíce litrov oleja

Celkovo počas vyšetrovania zdokumentovali príslušníci KÚFS niekoľko desiatok prepráv, čo predstavuje tisíce litrov oleja. Štátu tak mala vzniknúť škoda vo výške takmer 80 tisíc eur.

Nelegálna skupina Slovákov operovala podľa Rybanskej na celom Slovensku. Nakupovala a distribuovala minerálny olej pôvodom zo zahraničia.

Sofistikovaný spôsob

Podľa sprievodných dokumentov ho mali dodávať do ďalšieho členského štátu. K jeho vývozu nikdy nedošlo a minerálny olej vždy zostal na Slovensku. Takýmto spôsobom tak dochádzalo ku kráteniu DPH a spotrebnej dane z minerálnych olejov.

„Skupina využívala pri dodaní na Slovensko veľmi sofistikovaný spôsob. Nákladné autá s minerálnymi olejmi vždy sprevádzali osobné vozidlá, ktoré im robili sprievod a dohliadali na ich „nerušený“ priebeh cesty. Počas prepravy, ako aj po jej skončení robili rôzne opatrenia na zamedzenie zistenia vzniku daňovej povinnosti na území SR. Napriek tomu sa ich podarilo príslušníkom KÚFS odhaliť,“ informovala Rybanská.

Viac k téme: minerálny olej, nelegálne obchodovanie, neoprávnené odpočty DPH, trestný čin

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie