• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Čo vieme o radóne a jeho účinkoch na zdravie človeka? Väčšinou iba málo alebo vôbec nič

Čo vieme o radóne a jeho účinkoch na zdravie človeka? Väčšinou iba málo alebo vôbec nič

Cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň informovanosti o problematike radónu a následne nájsť optimálne spôsoby, ako oboznamovať obyvateľov o rizikách súvisiacich s radónom.

Takmer tretina respondentov hodnotí svoje znalosti o problematike radónu ako slabé a ďalších takmer 22 percent priznáva, že o radóne nevedia nič.

Tieto dve skupiny s najnižšími subjektívnym hodnotením znalostí tvorili spolu 54 percent opýtaných v prieskume úradov verejného zdravotníctva.

Päťstupňová škála hodnotenia

Desatina respondentov vie veľa a 36 percent respondentov odpovedali, že vie trochu alebo niečo. Vyplýva to z júlovej informácie o plnení úloh národného akčného radónového plánu.

Výsledky znalostí o zdravotných účinkoch radónu boli na päťstupňovej škále hodnotenia podobné. So subjektívne najlepšími znalosťami bolo 9 percent opýtaných a 34 percent vie trochu alebo niečo o zdravotných účinkoch. Až 57 percent sa vyjadrilo, že vedia málo alebo nevedia nič.

Prieskum realizovali úrady verejného zdravotníctva medzi ľuďmi vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov veku vo všetkých regiónoch Slovenska.

Zvyšovanie radónového povedomia

Dotazník ukončilo vyše 2,1 tisíca ľudí. Až 62 percent respondentov malo ukončené vysokoškolské alebo postgraduálne vzdelanie.

Cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň informovanosti o problematike radónu a následne nájsť optimálne spôsoby, ako oboznamovať obyvateľov o rizikách súvisiacich s radónom.


„Zvyšovanie radónového povedomia je rovnako nevyhnutné pre zabezpečenie adekvátnej ochrany pracovníkov, ale aj obyvateľstva pred negatívnymi účinkami ionizujúceho žiarenia,“ uzatvára zatiaľ predbežné výsledky prieskumu informácia rezortu zdravotníctva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie