• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Čo vieme o radóne a jeho účinkoch na zdravie človeka? Väčšinou iba málo alebo vôbec nič

Čo vieme o radóne a jeho účinkoch na zdravie človeka? Väčšinou iba málo alebo vôbec nič

Cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň informovanosti o problematike radónu a následne nájsť optimálne spôsoby, ako oboznamovať obyvateľov o rizikách súvisiacich s radónom.

Takmer tretina respondentov hodnotí svoje znalosti o problematike radónu ako slabé a ďalších takmer 22 percent priznáva, že o radóne nevedia nič.

Tieto dve skupiny s najnižšími subjektívnym hodnotením znalostí tvorili spolu 54 percent opýtaných v prieskume úradov verejného zdravotníctva.

Päťstupňová škála hodnotenia

Desatina respondentov vie veľa a 36 percent respondentov odpovedali, že vie trochu alebo niečo. Vyplýva to z júlovej informácie o plnení úloh národného akčného radónového plánu.

Výsledky znalostí o zdravotných účinkoch radónu boli na päťstupňovej škále hodnotenia podobné. So subjektívne najlepšími znalosťami bolo 9 percent opýtaných a 34 percent vie trochu alebo niečo o zdravotných účinkoch. Až 57 percent sa vyjadrilo, že vedia málo alebo nevedia nič.

Prieskum realizovali úrady verejného zdravotníctva medzi ľuďmi vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov veku vo všetkých regiónoch Slovenska.

Zvyšovanie radónového povedomia

Dotazník ukončilo vyše 2,1 tisíca ľudí. Až 62 percent respondentov malo ukončené vysokoškolské alebo postgraduálne vzdelanie.

Cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň informovanosti o problematike radónu a následne nájsť optimálne spôsoby, ako oboznamovať obyvateľov o rizikách súvisiacich s radónom.


„Zvyšovanie radónového povedomia je rovnako nevyhnutné pre zabezpečenie adekvátnej ochrany pracovníkov, ale aj obyvateľstva pred negatívnymi účinkami ionizujúceho žiarenia,“ uzatvára zatiaľ predbežné výsledky prieskumu informácia rezortu zdravotníctva.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie