• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Čo treba vidieť v Dánsku

Čo treba vidieť v Dánsku

Dánsko je malá krajina a Dánov je málo, ale sú vzdelaní, kultúrne založení, môžu sa pýšiť krásnou krajinou a sú hrdí na kreativitu svojho dynamického hlavného mesta.

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dánsko je malá krajina a Dánov je málo, ale sú vzdelaní, kultúrne založení, môžu sa pýšiť krásnou krajinou a sú hrdí na kreativitu svojho dynamického hlavného mesta. Polovica obyvateľov žije na dvoch z mnohých ostrovov Dánska.

Ich počet je podobný ako počet obyvateľov Slovenska a tiež v Kodani žije takmer rovnako ľudí ako v Bratislave. Tí čo v Dánsku študovali alebo pracovali, ale potvrdia veľký rozdiel v prístupe k životu či vzdelaniu. Veď Dáni sú jedným z najšťastnejších národov na svete.

Princíp hygge sa uplatňuje v každodennom živote a tak stres nezažívajú ani zamestnanci či študenti pri štúdiu v Dánsku. Nájdete tu množstvo zábavných parkov a krásnych miest pre stretávanie sa s priateľmi. Predstavme si niektoré z nich:

1. LEGO House

Na západnom ostrove v meste Billund je múzeum Lega, ktoré niektorí považujú za zábavnejšie ako samotný Legoland. Na dvanástich tisícoch metrov štvorcových nájdete 25 miliónov LEGO kociek. Na svoje si určite prídu všetci fanúšikovia tejto populárnej stavebnice. Môžete si tu poskladať svoje vynálezy, ale aj pokochať sa historickými kockami. Častými návštevníkmi sú aj žiaci a študenti so svojimi učiteľmi. Štúdium v Dánsku je naozaj veľká zábava.

2. Tivoli Gardens

Jeden z najstarších zábavných parkov v Európe je určený nielen pre deti. Je výnimočne vysvietený a vyzdobený a je tak nádhernou kulisou pre romantické vychádzky. Funguje aj v zime, kedy je plný stánkov a svetielok. Má už viac ako 170 rokov, ale môže konkurovať aj Disneylandu. Oproti nemu však nejde o komerčný park, ale o klasický európsky zábavný park aký poznáme napríklad z Viedne, ktorý dýcha históriou. Okrem kolotočov a drevenej horskej dráhy sú v parku aj pódiá pre divadelné a hudobné predstavenie.

3. Múzeum vikinských lodí

Zaujímavosť, ktorú z našich končín nepoznáme. Môžete tu vidieť celú vikinskú loď aj to, ako sa zostrojuje. Vikingovia boli vynikajúci námorníci a stavitelia lodí. Ich lode boli rýchle s nízkym ponorom, čo im umožňovalo udrieť rýchlo a prekvapivo z mora aj rieky. Ak sa zaujímate o techniku alebo históriu, môžete si ozvláštniť štúdium v Dánsku návštevou práve tohto múzea.

4. Nyhavn

Historická časť okolo kanálu s farebnými fotogenickými domčekami musí vidieť každý návštevník hlavného mesta. Reštaurácie sú tu takmer vždy plné, ale prechádzka alebo jazda člnom pozdĺž kanálu určite stojí za to. Žil a tvoril tu národný spisovateľ Hans Christian Andersen, ku ktorému sa viaže ďalšia atrakcia.

5. Malá morská panna

Je symbolom Kodane, podobne ako Cikajúci chlapec je symbolom Bruselu, a je takmer rovnako prekvapujúco malá. Štúdium v Dánsku sa ale výrazne venuje Andersenovi a teda je pochopiteľné, že Malá morská panna je takou významnou zastávkou na ceste po Kodani. Síce tu je vždy zástup  fotografujúcich turistov, ale výhľad na pokojné more vám to vynahradí.

6. Most Oresund

Ak zavítate do Kodane, bola by škoda nenavštíviť aj susedné švédske Malmö. Slávny most je perfektnou skratkou, ale zážitkom je aj samotná cesta. Je to najdlhší kombinovaný most v Európe. Je to cestný aj železničný most, kde časť prechádza pod hladinou a časť nad ňou. Cesta z Kodane do Malmö tak trvá len 35 minút. Ešte slávnejší sa stal vďaka koprodukčnému kriminálnemu seriálu, kde detektívi riešia vraždy na hraniciach Dánska a Švédska.

Inzercia

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie