• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Čo prinesú voľby v energetike a čo to bude asi štát? (komentár)

Čo prinesú voľby v energetike a čo to bude asi štát? (komentár)

Pred niekoľkými týždňami Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil návrh definície energetickej chudoby, ktorý, čuduj sa svete, nekomentovala žiadna politická strana.

Nie, v nadpise nejde o preklep. Štát a jeho pozícia v energetike sú pre väčšinu programov politických strán kľúčové. Je preto legitímne sa pýtať, čo to znamená pre nás, daňových poplatníkov a tiež pre trh, o ktorom sa hovorí, že je aj napriek pomerne silnej regulácii, stále liberalizovaný a otvorený.

To škaredé slovo na „L“

Takmer všetky relevantné politické strany hovoria o potrebe posilniť pozíciu štátu v energetických podnikoch. Od zoštátnenie, cez odkup podielov, zákaz ďalšej privatizácie až po vytvorenie štátneho energetického holdingu či dokonca zriadenie spoločného nákupcu energií pre celý štátny a verejný sektor.

Áno, je pochopiteľné, že po udalostiach z ostatných dvoch rokov štát považuje energetiku za strategické odvetvie, ktoré chce mať pod kontrolou a riadiť ho.

Nie je ale úplne zrejmé, čo to má znamenať pre ďalší vývoj trhu. Respektíve, či autori týchto téz mysleli na pôvodnú myšlienku liberalizácie trhu, a to ponúknuť zákazníkovi možnosť výberu. Zjednodušene povedané – čím silnejší štát, tým menej liberalizácie, a tým menej výberu pre odberateľov.

Silná ruka regulátora

Štát má k dispozícii regulačný rámec. Potiaľto je všetko v poriadku. Pokiaľ ale chcú vládnuce politické strany po voľbách reguláciu „využiť“ či nedajbože „zefektívniť“, začína to smrdieť.

Regulácia by totiž nemala reagovať na akokoľvek legitímne potreby vládnucej garnitúry. Regulácia je systém pravidiel, nie nástroj, a ako taká musí byť predovšetkým transparentná, predvídateľná a pre všetkých férová.

Komu sa zelení…

Všetky relevantné či príčetné politické strany tlieskajú obnoviteľným zdrojom a chcú podporovať ich rozvoj. Zároveň je potešiteľné, že v takmer rovnakej miere drukujú jadru.

Otázne je, či ich deklarovaný vstup do výstavby nových zdrojov, či už štvrtého bloku alebo nového zdroja na východe, je treba vyhodnotiť ako príležitosť alebo hrozbu. Pamätajme na štátnu nemocnicu či diaľnice.

Dobre nevyužitá prihrávka od ÚRSO?

Pred niekoľkými týždňami Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil návrh definície energetickej chudoby, ktorý, čuduj sa svete, nekomentovala žiadna politická strana.


Samozrejme, je možné, že v zápale boja o voliča tento dokument prehliadli. Alebo možno politici dospeli k poznaniu, že touto témou sa voľby nevyhrajú.


Ktorá politická strana nájde odvahu hovoriť o tom, v akých častiach (marginalizovaných) spoločnosti nájdeme najviac energetickej chudoby?

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie