• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb? Politológ reaguje na tvrdenia politikov

Čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb? Politológ reaguje na tvrdenia politikov

Kto pozná volebné mechanizmy podľa Onufráka vie, že na zabránenie manipulácie volieb sú tu i členovia volebných komisií na rôznych úrovniach.

16.6.2023 (SITA.sk) - Je potrebné rozlišovať, čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb, reaguje politológ Alexander Onufrák z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na tvrdenia politických subjektov o možnej manipulácii či falšovaní výsledkov blížiacich sa predčasných parlamentných volieb na Slovensku.

Strašenie a agitácia

Ak pod ním rozumieme vyslovený zásah do priebehu volieb, napríklad zo zahraničia, Onufrák je toho názoru, že tvrdenia politických strán sú skôr strašením a agitáciou, aby zmobilizovali čo najviac voličov, a to bez ohľadu na to, z ktorej svetovej strany by mal takýto zásah prísť.

„Okrem toho, je paradoxné, že o „falšovaní“ a „manipulácií“ volieb sa vyjadrujú často politici práve tých politických strán, ktoré v minulosti nejakým spôsobom už voľby „ovplyvňovali“," uviedol politológ pre agentúru SITA. V tomto kontexte pripomenul napríklad zvážanie voličstva do volebných miestností, finančné motivovanie elektorátu či vynášanie hlasovacích lístkov, čiže takzvaný „kolotoč".


Kto pozná volebné mechanizmy podľa Onufráka vie, že na zabránenie manipulácie volieb sú tu i členovia volebných komisií na rôznych úrovniach, ktorí by v prípade podozrenia na manipuláciu volieb mali zasiahnuť v rozsahu určenom zákonom.

Nominanti s minimálnymi skúsenosťami

Koniec-koncov to isté platí aj pre každého jedného občana," dodal. Čo ale politológ považuje za problematické je, že niektoré politické subjekty zvyknú nominovať do volebných komisií ľudí, ktorí majú s pôsobením v nich minimálne skúsenosti, a to len za účelom, aby niekoho nominovali. Podľa Onufráka sa to týka najmä menších subjektov, ktoré nemajú dostatočnú členskú základňu.


„Na druhej strane, ak poniektorí predstavitelia poniektorých politických strán hovoria o „manipulácií“ volieb, čo tak zamyslieť sa nad nedostatkami, či rovno „defektmi“ volebnej legislatívy platnej na Slovensku. Ako príklad možno uviesť existenciu jedného volebného obvodu v rámci volieb do NR SR, stranícke kreovanie kandidátnych listín namiesto napríklad abecedného zoradenia, trojpercentná hranica pri získaní poslaneckého mandátu – teda prednostné hlasovanie a takto by som mohol pokračovať ďalej," vysvetľuje Onufrák. I toto podľa neho možno považovať za určité ovplyvnenie volebných výsledkov, ktoré môže byť prospešné pre niektorých kandidujúcich.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie