• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu

Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu

Opačný postoj malo podľa prieskumu ZMOS-u takmer 24 percent opýtaných starostov a primátorov.

25.7.2021 (Webnoviny.sk) - Civilná ochrana by mala byť v rukách štátu. V prieskume, ktorý vykonalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), sa za túto možnosť vyjadrilo 54,4 percenta starostov a primátorov.

Konštatovali, že štátu by mali pri civilnej ochrane pomáhať mestá a obce. V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

Opačný postoj, teda že zabezpečenie civilnej ochrany by malo byť v pôsobnosti miest a obcí, ktorým by mal pomáhať štát, deklarovalo 23,9 percenta starostov a primátorov.

Obdobie odkrylo viacero problémov

„Podľa 15,7 percenta respondentov by mala táto agenda zostať výhradne v pôsobnosti štátu, pričom výhradne v pôsobnosti miest a obcí by mala byť civilná ochrana podľa 3,5 percenta štatutárnych predstaviteľov miest a obcí. K otázke sa nevedelo vyjadriť 2,5 percenta opýtaných,“ uvádza Kaliňák.

Civilná ochrana predstavuje systém, ktorého úlohou je chrániť zdravie a eliminovať poškodenie majetku. Musí sa pri ňom koordinovať a komunikovať úzka spolupráca medzi miestnou územnou samosprávou a štátnou správou.

„Aktuálne obdobie odkrylo viacero problémov, ďalšie môžeme vidieť pri živelných pohromách a tiež nepredvídaných situáciách,“ uviedol Kaliňák.

Pýtali sa aj na jasné definovanie úloh samospráv

V prieskume preto ZMOS zisťoval, či je úloha samospráv v legislatíve definovaná dostatočne jasne. Podľa 43,8 percenta opýtaných je definovaná jasne a týmto požiadavkám zodpovedajú aj alokované zdroje.

Podľa 15 percent opýtaných „nie je úloha samospráv definovaná jasne a alokované zdroje nie sú dostatočné“. Tretina, 33 percent opýtaných, sa k otázke nevedelo vyjadriť, 0,6 percenta uviedlo inú odpoveď.

Prieskum ZMOS-u uskutočnili v období od 17. mája do 2. júla na vzorke 529 samospráv.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie