• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Čínsky aktivista zjavne ušiel z vlasti na vodnom skútri, zadržali ho v Južnej Kórei

Čínsky aktivista zjavne ušiel z vlasti na vodnom skútri, zadržali ho v Južnej Kórei

Muž mal pri sebe len prilbu, ďalekohľad, kompas a k vodnému skútru mal pripevnených aj päť 25-litrových nádrží na palivo.

23.8.2023 (SITA.sk) - Jazdec na vodnom skútri, ktorého zadržali v Južnej Kórei za údajný nelegálny vstup do krajiny, je podľa aktivistov významný čínsky disident, ktorý prešiel stovky kilometrov cez more, aby unikol z Číny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Prilba, ďalekohľad, kompas a palivo

Tridsiatnika zadržali 16. augusta neďaleko Inčchonu, na západnom pobreží Južnej Kórey neďaleko hlavného mesta Soul. V nedeľu o tom v tlačovej správe informovala pobrežná stráž v Inčchone.

Muža podozrievajú, že pricestoval z čínskej východnej provincie Šan-tung, ktorá sa nachádza asi 400 kilometrov cez Žlté more od Inčchonu. Mal pri sebe len prilbu, ďalekohľad a kompas, pričom k vodnému skútru mal pripevnených aj päť 25-litrových nádrží na palivo, uviedli ďalej v správe.

Keď dorazil do Južnej Kórey uviazol však na bahnitom pobreží a musel zavolať na tiesňovú linku. Následne ho vzali do väzby a jeho prípad v utorok odoslali prokurátorom v Inčchone, uviedla pobrežná stráž pre CNN.

Juhokórejské úrady nezverejnili meno muža a CNN nedokáže nezávisle overiť jeho totožnosť.

Vystupoval proti porušovaniu ľudských práv

Organizácia Dialogue China, ktorú založili čínski aktivisti a úzko spolupracuje s disidentmi, však tvrdí, že zadržaný muž je čínsky aktivista Kuon Pjung.

Muž, ktorý sa vrátil do Číny po absolvovaní Iowskej štátnej univerzity v Spojených štátoch, dlhodobo otvorene kritizuje autoritársku vládu a prísnu cenzúru.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Freedom House vystupoval proti porušovaniu ľudských práv na sociálnych sieťach a v roku 2014 sa zúčastnil na prodemokratických protestoch v Hongkongu.

Posmešnými prezývky mierené na čínskeho vodcu

Známy je aj jeho príspevok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter z augusta 2016, keď zverejnil svoju fotografiu v tričku s potlačou s niekoľkými posmešnými prezývkami čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga vrátane Xitler. Tweet už nie je dostupný.

Len o mesiac neskôr ho polícia zadržala a obvinila ho za komentáre na sociálnych sieťach, pričom čínske úrady niekoľko dní pred začiatkom súdneho procesu odvolali jeho právnikov, uvádza Freedom House.

Odsúdený za podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci

Vo vyhlásení čínskeho súdu z roku 2020 sa spomína Kuonov prípad, pričom sa uvádza, že ho súdili za podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci.

Aktivista spolupracujúci s organizáciou Dialogue China a pôsobiaci v Južnej Kórei, uviedol, že Kuona odsúdili na trest odňatia slobody a prepustili v marci 2019. V kontakte vraj s ním bol od augusta 2019, pričom Kuon vyjadril svoj zámer požiadať o azyl v zahraničí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie