• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Činnosť Slovenského národného múzea poznačila pandémia, do zbierky však pribudli hodnotné predmety

Činnosť Slovenského národného múzea poznačila pandémia, do zbierky však pribudli hodnotné predmety

Pandemické opatrenia mali negatívny dopad najmä na prezentačné činnosti a celkovú návštevnosť múzeí na Slovensku.

17.4.2021 (Webnoviny.sk) - Činnosť Slovenského národného múzea (SNM) v roku 2020 poznačilo uzavretie múzeí pre verejnosť v prvom polroku od 10. marca do 11. mája a v druhom polroku od 25. novembra do 31. decembra. Činnosť poznačilo aj limitovanie počtu návštevníkov po znovuotvorení múzeí.

Opatrenia mali negatívny dopad najmä na prezentačné činnosti a návštevnosť múzeí a návštevníci sa aj po opätovnom otvorení vracali pomaly. Výsledkom tejto situácie v spoločnosti bolo výrazné zníženie vlastných príjmov v porovnaní s minulými rokmi takmer o polovicu, a to 2 050 558 eur, čo ohrozovalo chod múzeí počas celého roka.

O hospodárení SNM a hodnotení činnosti za minulý rok v tlačovej správe informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie Zuzana Vášáryová.

Zbierka múzeí sa rozrástla

Napriek situácii múzeum pokračovalo v plnení úloh spojených s náplňou v oblasti odborných múzejných činností. Spolu s novými akvizíciami sa počet zbierkových predmetov v správe múzea rozrástol na 4 167 695. Zbierkový fond sa podarilo obohatiť o hodnotné predmety, napríklad o kolekciu Špaňodolinských výrobkov z 18. storočia.

„V oblasti odborného ošetrenia stojí za zmienku reštaurovanie stredovekej keramiky zo zaniknutého benediktínskeho kláštora v Ludaniciach v Archeologickom múzeu," priblížilo SNM.

Vznikli aj nové expozície

K novým expozíciám patrí najmä expozícia pracovných táborov, stredísk a get na území Slovenska v zrekonštruovanom objekte Múzea holokaustu v Seredi. Počet kultúrno-vzdelávacích podujatí klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer na polovicu - 1 005.

SNM sa sústredilo predovšetkým na online podujatia a programy vo virtuálnom priestore. Celková návštevnosť múzea v roku 2020 bola 539 223 osôb, čo je takmer o polovicu menej ako v roku 2019 (1 211 559).

K najnavštevovanejším objektom múzeí patrili Spišský hrad, Zámok Bojnice, Bratislavský hrad, hrad Červený Kameň a kaštieľ Betliar. SNM pokračovalo v obnove a rekonštrukcii viacerých objektov, najmä hradu Krásna Hôrka, obnove Románskeho paláca a príprave na ďalšej etapy obnovy Spišského hradu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie