• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby

Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby

Raketa odštartovala o 20:50 miestneho času.

29.5.2021 (Webnoviny.sk) - Nákladná raketa prevážajúca zásoby pre novú čínsku vesmírnu stanicu odštartovala v sobotu z ostrova Chaj-nan v Juhočínskom mori. Ako informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua, raketa Tchien-čou-2 vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang o 20:50 miestneho času (14:50 SELČ) a niesla palivo a zásoby pre vesmírnu stanicu Tchien-che.

Výcvik absolvujú nováčikovia aj ženy

Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice presne pred mesiacom - 29. apríla. Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

V súčasnosti absolvuje výcvik na pobyt na stanici 12 astronautov, vrátane veteránov z predošlých vesmírnych letov, nováčikov i žien. Prvá misia s posádkou Šen-čou-12 by mala vzlietnuť do júna.

Ambiciózny vesmírny program

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie