• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Čína vyslala do vesmíru vylepšenú raketu, je súčasťou plánovanej vesmírnej stanice (video)

Čína vyslala do vesmíru vylepšenú raketu, je súčasťou plánovanej vesmírnej stanice (video)

Nový stroj je údajne vylepšená vesmírna loď Šen-čou s kapacitou pre šiestich astronautov.

6.5.2020 (Webnoviny.sk) - Čína v utorok vyslala do vesmíru testovaciu verziu novej vesmírnej lode. Tá je súčasťou programu na vybudovanie čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme. S loďou bez posádky a návratovou kapsulou vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan nosná raketa Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B), pre ktorú to bol prvý let. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Nový stroj je údajne vylepšená vesmírna loď Šen-čou. Namiesto troch astronautov však dokáže vyniesť do vesmíru až šiestich.

Čína plánuje vybudovať na obežnej dráhe väčšiu vesmírnu stanicu s viacerými modulmi. Už skôr vyslala na orbitu experimentálnu vesmírnu stanicu, ktorá sa neskôr vrátila na Zem.

Čínsky vesmírny program sa rýchlo vyvíja, a to najmä od prvej misie s ľudskou posádkou v roku 2003. Vlani úspešne pristála so sondou Čchang-e 4 na odvrátenej strane mesiaca a plánuje tiež pristáť na Marse.

Peking sa usiluje spolupracovať s ďalšími svetovými vesmírnymi agentúrami. Spojené štáty americké však zakázali väčšinu vesmírnej spolupráce s Čínou pre obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti, čo jej napríklad znemožňuje účasť na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Preto si Čína postupne vyvíja svoje vybavenie sama.

Viac k téme: Čchang-čeng 5B, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, raketa, vesmír

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie