• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Čína uviedla do prevádzky prvé generátory druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete

Čína uviedla do prevádzky prvé generátory druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete

Vodná elektráreň Paj-che-tchan by po dobudovaní mala znížiť spotrebu uhlia o 20 miliónov ton ročne.

Čína v pondelok oficiálne uviedla do prevádzky prvé dva generátory druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete.

Informovala o tom čínska vláda. Elektráreň na priehrade Paj-che-tchan na rieke Ťin-ša, ktorá je prítokom Jang-c‘-ťiang, je súčasťou snahy Číny obmedziť rastúci dopyt po fosílnych palivách.

Podľa plánov má mať elektráreň Paj-che-tchan 16 generátorov, pričom kapacita každého má byť jeden milión kilowattov. Bude tak druhou najväčšou vodnou elektrárňou na svete po elektrárni Tri rokliny, ktorú otvorili v roku 2003 na rieke Jang-c‘-ťiang a má kapacitu 22,5 milióna kilowattov.

V iných krajinách strácajú podporu

Obe elektrárne vybudovala spoločnosť Three Gorges Group Corp., ktorá je najväčším investorom na svete do vodných, solárnych a veterných elektrární.


Vodné elektrárne strácajú v iných krajinách podporu pre sťažnosti, že pre priehrady zanikajú miestne komunity. Okrem toho tieto vodné diela zaplavujú poľnohospodársku pôdu, narúšajú ekológiu riek a ohrozujú ryby a iné druhy živočíchov.

Zníži spotrebu uhlia

Napriek kritike zo strany environmentalistov však čínski lídri budujú ďalšie vodné elektrárne v úsilí zredukovať závislosť od uhlia a zabrzdiť rastúci dopyt po dovážanej rope a plyne.


Po úplnom uvedení do prevádzky by vodná elektráreň Paj-che-tchan mala znížiť spotrebu uhlia o 20 miliónov ton ročne, uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua s odvolaním sa na informácie spoločnosti Three Gorges Group.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie