• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Čína sa za vyšetrovanie pôvodu koronavírusu mstí Austrálii, uvalila ďalšie clá na dovážané vína

Čína sa za vyšetrovanie pôvodu koronavírusu mstí Austrálii, uvalila ďalšie clá na dovážané vína

Čína už skôr vytvorila prekážky pre dovoz austrálskeho vína, jačmeňa i ďalších tovarov.

10.12.2020 (Webnoviny.sk) - Čínska vláda uvalila ďalšie clá na austrálske víno, čím vystupňovala diplomatický konflikt súvisiaci s pandémiou koronavírusu, teritoriálnymi spormi a ďalšími citlivými otázkami.

Čína, ktorá je najväčším exportným trhom Austrálie, už skôr vytvorila prekážky pre dovoz austrálskeho vína, jačmeňa, hovädzieho mäsa a ďalších tovarov po tom, ako austrálska vláda vyjadrila podporu vyšetrovaniu pôvodu pandémie koronavírusu.

Čínske ministerstvo obchodu vo štvrtok uviedlo, že prešetrovanie, ktoré sa začalo v auguste, dospelo k záveru, že Austrália nesprávne subvencuje export vína, čím poškodzuje čínskych výrobcov. Ministerstvo uviedlo, že importéri budú musieť od piatka platiť depozit vo výške 6,3 až 6,4 percenta. Je to pritom nad rámec viac ako 200-percentných už skôr uvalených ciel na austrálske víno.

Peking čoraz viac využíva prístup na svoj trh ako nástroj na získanie ústupkov zo strany susedov a na zvýšenie strategického vplyvu. Čínskych lídrov nahnevalo austrálske rozhodnutie pripojiť sa k ázijským vládam a USA pri namietaní voči čínskym nárokom na väčšinu Juhočínskeho mora, ktoré je jednou z najrušnejších obchodných ciest na svete.

Viac k téme: clo, Koronavírus, víno, vyšetrovanie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie