• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Čína preletela pri Taiwane s 38 bojovými lietadlami, súčasťou zastrašovacej kampane boli aj námorné lode

Čína preletela pri Taiwane s 38 bojovými lietadlami, súčasťou zastrašovacej kampane boli aj námorné lode

Spojené štáty sú najbližší vojenský a politický spojenec Taiwanu, hoci nemajú formálne diplomatické vzťahy.

28.4.2023 (SITA.sk) - Čínska armáda preletela s 38 stíhačkami a ďalšími bojovými lietadlami pri Taiwane. V piatok o tom informovalo taiwanské ministerstvo obrany. Sú to najväčšie takéto manévre od veľkých vojenských cvičení, ktoré Čína vykonala začiatkom mesiaca.

Ovplyvnenie taiwanskej politiky

Devätnásť zo zmienených lietadiel preletelo cez stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorý oddeľuje ostrov od pevniny, uviedlo ministerstvo.

Medzi nimi bolo päť strojov SU-30, dve stíhačky J-16 a jeden dron TB-001 s dlhou výdržou schopný niesť rôzne bomby a rakety, ktoré obleteli ostrov pomerne zriedkavým pohybom.

Ministerstvo uviedlo, že Čína mala v rámci svojej zastrašovacej kampane tiež v oblasti námorné lode. Tie tam pozorovali od 6:00 vo štvrtok do piatka rovnakého času.

Nebolo jasné, čo a či vôbec niečo podnietilo rozsiahlu čínsku akciu, ale snahy Pekingu vycvičiť sa na potenciálny útok, oslabiť armádu ostrova a ovplyvniť taiwanskú politiku sú čoraz ambicióznejšie, pripomína agentúra AP.

P-8A Poseidon

Čínska ľudová oslobodenecká armáda neskôr v piatok vydala protest proti letu protiponorkového lietadla P-8A Poseidon amerického námorníctva nad Taiwanským prielivom.

Zákony USA vyžadujú, aby Washington zaobchádzal so všetkými hrozbami pre ostrov ako so záležitosťami „veľkého znepokojenia“, hoci zostáva nejednoznačné, či budú americké sily vyslané na pomoc pri obrane ostrova.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie