• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Čína nie je Rusko, summit v Džidde ukázal rastúce rozdiely v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Čína nie je Rusko, summit v Džidde ukázal rastúce rozdiely v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Na rokovaniach sa zúčastnili všetci členovia zoskupenia BRICS okrem Ruska - Brazília, Čína, India a Juhoafrická republika.

8.8.2023 (SITA.sk) - Na víkendových mierových rokovaniach v saudskoarabskej Džidde boli účastníci svedkami narastajúceho nesúladu medzi Čínou a Ruskom v otázke akéhokoľvek urovnania s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Peking sa údajne v Saudskej Arábii snažil prezentovať, že „Čína nie je Rusko“.

Rusko je čoraz izolovanejšie

Ako poznamenal nemenovaný európsky diplomat, prítomnosť Číny na samite ukazuje, že Rusko je čoraz izolovanejšie. Čína navyše podporuje myšlienku zorganizovať ďalšie kolo rozhovorov zameraných na ukončenie vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa zdroja z prostredia Európskej únie sa Čína „aktívne zúčastnila a pozitívne vnímala myšlienku tretieho stretnutia na tejto úrovni“.

Zapojenie Číny sa vníma ako pozitívny signál. Peking zdôraznil, že územná celistvosť Ukrajiny musí byť rešpektovaná, no zároveň neodsúdil inváziu, zdržal sa hlasovania Organizácie Spojených národov (OSN) o vojne a kritizoval západné sankcie.

Odmietlo mierový plán Číny

Podľa ďalšieho nemenovaného zdroja Rusko odmietlo 12-bodový mierový plán Číny z februára tohto roka, ktorý Peking opätovne predstavil na rozhovoroch v Saudskej Arábii. Niektoré čínske elity, aj keď zatiaľ len potichu, vyjadrujú svoju nespokojnosť s krokmi ruského vedenia týkajúcimi sa mierového urovnania vojny na Ukrajine.

Ak sú správy o rozhovoroch v Saudskej Arábii a ďalšie interné vyhlásenia pravdivé, sú v súlade s predchádzajúcimi hodnoteniami ISW, že Čína nie je plne solidárna s Ruskom v otázke Ukrajiny a že vzťahy medzi Ruskom a Čínou nie sú neobmedzeným partnerstvom, ako to chce Kremeľ,“ tvrdí ISW.

Potravinová aj jadrová bezpečnosť

Ukrajinská delegácia na rozhovoroch v Saudskej Arábii predstavila desaťbodový mierový plán, ktorý údajne obsahoval výzvy na celosvetovú potravinovú bezpečnosť, jadrovú bezpečnosť, environmentálnu bezpečnosť, humanitárnu pomoc a prepustenie väzňov.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predvídateľne zareagovala na ukrajinský mierový plán a označila ho za „nezmyselné ultimátum, ktorého cieľom je len predlžovanie nepriateľských akcií“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie