• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Čína kritizuje šéfa WHO pre jeho urážlivé vyhlásenia o ochorení COVID-19

Čína kritizuje šéfa WHO pre jeho urážlivé vyhlásenia o ochorení COVID-19

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Čínski zdravotnícki predstavitelia obhajujú svoje pátranie po pôvode ochorenia COVID-19. V sobotu navyše kritizovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) po tom, čo jej šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus nedávno povedal, že Peking sa mal už skôr podeliť o genetické informácie.

Neúctivé komentáre zo strany WHO

Komentáre WHO boli „urážlivé a neúctivé,“ povedal riaditeľ Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Šen Chung-ping. Obvinil WHO z „pokusu pošpiniť Čínu“ a povedal, že by sa mala vyhýbať pomoci iným „politizovať COVID-19„.


Generálny riaditeľ WHO Ghebreyesus 17. marca uviedol, že novozverejnený genetický materiál zhromaždený vo Wu-chane v centrálnej časti Číny, kde boli prvé prípady odhalené koncom roka 2019, mal byť „zdieľaný pred tromi rokmi“.

Čína tvrdí, že výsledky vždy aktívne zdieľali

„Ako zodpovedná krajina a ako vedci sme vždy aktívne zdieľali výsledky výskumu s vedcami z celého sveta,“ povedal Šen Chung-ping na tlačovej konferencii.


Mnohí vedci sa domnievajú, že COVID-19 preskočil zo zvierat na ľudí na trhu vo Wu-chane. Uvedené mesto je však taktiež sídlom mnohých laboratórií vrátane špičkového čínskeho zariadenia na zber vírusov, čo vyvolalo špekulácie, že ochorenie COVID-19 mohlo uniknúť aj odtiaľ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie