• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Čína je po útoku na elektráreň znepokojená a má „vážne obavy o bezpečnosť“ jadrových zariadení na Ukrajine

Čína je po útoku na elektráreň znepokojená a má „vážne obavy o bezpečnosť“ jadrových zariadení na Ukrajine

Čína podľa neho bezpečnosti nukleárnych zariadení prikladá veľkú dôležitosť a je vážne znepokojená.

Čína vyjadrila „vážne obavy o bezpečnosť“ jadrových zariadení na Ukrajine. Stalo sa tak po tom, ako ruské ostreľovanie spôsobilo požiar najväčšej jadrovej elektrárne v Európe.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin povedal v piatok novinárom, že Čína bude ďalej sledovať vývoj v Záporožskej jadrovej elektrárni v meste Enerhodar a vyzýva „všetky zainteresované strany, aby zachovali pokoj a zdržanlivosť, zabránili ďalšej eskalácii situácie a zaistili bezpečnosť dotknutých jadrových zariadení“.

Čína podľa neho bezpečnosti nukleárnych zariadení prikladá veľkú dôležitosť a je vážne znepokojená.


Toto vyjadrenie pritom predstavuje nezvyčajné znepokojenie Číny v súvislosti s vojnou na Ukrajine, v súvislosti s ktorou sa Peking stavia prevažne na stranu svojho suseda a blízkeho bezpečnostného partnera Ruska.

Čína sa okrem iného zdržala pri hlasovaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov o rezolúcii odsudzujúcej ruskú agresiu a požadujúcej stiahnutie vojsk z Ukrajiny. Vinu za nevyprovokovanú ruskú inváziu pritom pripisuje rozširovaniu NATO na východ a nedostatočnej pozornosti k ruským bezpečnostným obavám.


Britský premiér obvinil Putina

Britský premiér Boris Johnson v piatok obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z ohrozenia celej Európy v spojitosti so situáciou v ukrajinskej jadrovej elektrárni, kde po ruskom útoku vypukol požiar. Informovali o tom agentúra AFP a stanica BBC.


"Predseda vlády povedal, že neuvážené činy prezidenta Putina by teraz mohli priamo ohroziť bezpečnosť celej Európy," uviedla Downing Street vo vyhlásení. Johnson sa v najbližších hodinách bude snažiť o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Johnson v piatok telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovor sa uskutočnil krátko po tom, čo sa objavili správy o požiari v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny.


Hovorkyňa Downing Street označila podľa BBC situáciu za "vážne znepokojujúcu" a dodala: "Obaja lídri sa zhodli, že Rusko musí okamžite zastaviť útok na elektráreň a umožniť pohotovostným zložkám neobmedzený prístup do elektrárne."


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie