• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Cigániková a Zemanová navrhujú zmeniť podmienky vedenia zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme

Cigániková a Zemanová navrhujú zmeniť podmienky vedenia zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme

Poslankyňa parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková

Od začiatku budúceho roka by sa mali zmeniť podmienky vedenia zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme, ak je zdravotná dokumentácia vedená mimo elektronickej zdravotnej knižky.

Namiesto kvalifikovaného elektronického podpisu by sa malo umožniť používanie zdokonaleného elektronického podpisu s pripojením kvalifikovanej elektronickej časovej pečiatky.

Išlo by o zjednotenie s vedením zdravotnej dokumentácie v elektronickej zdravotnej knižke, keďže pri tomto spôsobe sa používa práve zdokonalený elektronický podpis, a nie kvalifikovaný elektronický podpis. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý do parlamentu predložili poslankyne za stranu Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková a Anna Zemanová.

Zdokonalený elektronický podpis

„Požiadavka na používanie kvalifikovaného elektronického podpisu pri vedení zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme, ak ide o zdravotné záznamy nad rámec elektronických zdravotných záznamov v elektronickej zdravotnej knižke, je v praxi spojená so zásadnými technickými prekážkami, v dôsledku ktorých poskytovatelia zdravotnej starostlivosti uprednostňujú papierovú formu,“ upozorňujú liberálne poslankyne.


Preferovanie papierovej formy však podľa nich ide na úkor časovej a finančnej efektívnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti.


Novelou zákona sa má umožniť, aby poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nahral svoj certifikát so zdokonaleným elektronickým podpisom na elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka vydaný Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) alebo vydal zdravotníckemu pracovníkovi elektronický preukaz s certifikátom so zdokonaleným elektronickým podpisom.

Preukaz s certifikátom

„Navrhovanou úpravou sa výslovne určuje, že súkromné kľúče a certifikáty na vyhotovovanie zdokonalených elektronických podpisov, ktoré vydal iný poskytovateľ dôveryhodných služieb než Národné centrum zdravotníckych informácií, nemožno použiť na vyhotovovanie zdokonalených elektronických podpisov na podpisovanie elektronických zdravotných záznamov v elektronickej zdravotnej knižke,“ uviedli predkladateľky.

Zároveň sa majú zo zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme vypustiť z dôvodu nevykonateľnosti ustanovenia, ktoré určujú NCZI vydávať elektronický preukaz pracovníka v zdravotníctve. NCZI môže vydávať elektronické preukazy výlučne zdravotníckym pracovníkom, ktorých je možné identifikovať a autentifikovať v registroch príslušných stavovských organizácií.


„V uvedenej súvislosti sa navrhuje, aby pracovníkovi v zdravotníctve mohol vydávať elektronický preukaz samotný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,“ uviedli poslankyne za SaS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie