• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Čierne okresy od pondelka opäť pribudnú, COVID automat určil aj bordové a červené

Čierne okresy od pondelka opäť pribudnú, COVID automat určil aj bordové a červené

Nové zafarbenie okresov podľa COVID automatu.

10.11.2021 (Webnoviny.sk) - Situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa zhoršuje a COVID automat už z mapy "vymazal" oranžové okresy (fáza ostražitosti)

Viac o téme: Koronavírus

Od pondelka 8. novembra naopak opäť pribudnú čierne okresy (tretí stupeň ohrozenia). Kým v tomto týždni ich máme 36, v budúcom ich počet stúpne na 52. Keďže rastie počet okresov s najprísnejšími pravidlami, bordové okresy (druhý stupeň ohrozenia) na budúci týždeň ubudnú a ich počet sa zníži z 34 na 19.

V prvom stupni ohrozenia (červené okresy) budú Bratislava I. - V., Šaľa, Komárno, Dunajská Streda.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 15. do 21. novembra

Čierne okresy na Slovensku (52) – tretí stupeň ohrozenia

  • Nové Zámky, Levice, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Brezno, Detva, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Senica, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Vranou nad Topľou, Humenné, Snina, Sobrance, Michalovce, Trebišov, Košice-okolie, Košice I - IV, Gelnica, Spišská Nová Ves, Levoča

Bordové okresy na Slovensku (19) – druhý stupeň ohrozenia

  • Malacky, Skalica, Myjava, Pezinok, Trnava, Senec, Galanta, Nitra, Zlaté Moravce, Hlohovec, Prievidza, Trenčín, Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Revúca, Rožňava, Prešov, Sabinov

Červené okresy na Slovensku (8) – prvý stupeň ohrozenia

  • Bratislava I. - V., Šaľa, Komárno, Dunajská Streda

Zaočkovaní budú môcť ísť reštaurácie aj v čiernych okresoch a zamestnávatelia od zamestnancov požadovať COVID pas

Očkovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť v čiernych okresoch navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Dohodla sa na tom koaličná rada.


Ako ďalej na sociálnej sieti informoval premiér Eduard Heger, dodržiavanie opatrení sa však bude pravidelne kontrolovať.


„Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby,“ uviedol Heger.

Vykázanie z priestoru alebo podujatia

Vláda bude na svojom stredajšom rokovaní hlasovať aj o ďalších bodoch týkajúcich sa pandémie koronavírusu.


Koaličná rada napríklad navrhuje, že ak sa osoba odmietne preukázať COVID pasom a svojou totožnosťou, tak prevádzkovateľ či organizátor bude mať povinnosť odmietnuť jej vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie.


Ak osoba poruší opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ), tak prevádzkovateľ, respektíve organizátor bude mať právo vykázať ju z priestoru alebo podujatia.

Bloková pokuta až 1000 eur

ÚVZ a polícia budú mať nové oprávnenia, a to na mieste udeliť blokovú pokutu alebo uzatvoriť podnik. Ak osoba urazí zdravotníkov alebo sfalšuje COVID pas, bloková pokuta sa zvýši na tisíc eur.


Zamestnávatelia budú môcť podľa rozhodnutia koaličnej rady vyžadovať od zamestnancov COVID pas. Nezaočkovaní zamestnanci prevádzok v čiernych okresoch, ktorí ochorenie neprekonali, budú môcť byť aj testovaní, avšak test im zabezpečí zamestnávateľ, a to minimálne dvakrát do týždňa na vlastné náklady.


„Pandemickú PN dáme na úroveň štandardnej PN. Povinné očkovanie pre vybrané skupiny zatiaľ nebudeme zavádzať. Viac informácií o tom, ako budú prebiehať kontroly a aké budú výšky sankcií, budeme komunikovať po vláde,“ uzavrel Heger.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie