• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Cieľom investovania do podielových fondov nie je porážať infláciu, vraví odborník. Investori často robia jednu chybu

Cieľom investovania do podielových fondov nie je porážať infláciu, vraví odborník. Investori často robia jednu chybu

Investori sa často dopúšťajú chyby, keď porovnávajú krátkodobú infláciu s krátkodobou výkonnosťou fondov, pričom porovnanie výkonnosti s infláciou je opodstatnené pri investovaní z dlhodobého hľadiska

Inflácia na Slovensku nedávno po čase opäť klesla na jednocifernú úroveň tesne pod hranicu desiatich percent.

Aj napriek tomu sa však podľa investičného analytika KBC Asset Management Slovensko Rastislava Kráľa nič nemení na tom, že ukrajuje z reálnej hodnoty úspor klientov.

Slováci sú konzervatívni

O to podľa neho viac, že v prístupe k zhodnocovaniu peňazí patríme k tým konzervatívnejším národom.


Podľa analýzy Národnej banky Slovenska z mája tohto roka len necelých šesť percent domácností malo ku koncu roka 2021 svoje finančné aktíva zainvestované v podielových fondoch, akciách alebo dlhopisoch.

V tomto ukazovateli sa teda podľa dát dlhodobo radíme aj na chvost európskeho rebríčka. Väčšina Slovákov má svoje finančné aktíva uložené v konzervatívnych nástrojoch ako termínované a sporiace produkty, či dokonca bežné účty.


Túto opatrnosť možno podľa Kráľa pripísať aj nízkej finančnej gramotnosti, ako aj zlej skúsenosti s počiatkami investovania na Slovensku.

Úroky sa postupne zvyšujú

„Mnohí si tak investovanie ešte stále môžu podvedome spájať s kauzami nebankoviek alebo kupónovou privatizáciou,“ domnieva sa Kráľ.


Európska centrálna banka (ECB) v snahe znížiť vysokú infláciu naposledy v júli zvýšila kľúčové úrokové sadzby na najvyššiu úroveň od roku 2008. Jednodňovú sterilizačnú sadzbu zvýšila na 3,75 %.


Zvyšovanie sadzieb ECB sa postupne premieta tak do úrokov na úverových produktoch ako aj postupne vyššieho úročenia termínovaných vkladov.


No v porovnaní s termínovanými vkladmi priniesli investorom lepšie zhodnotenie podľa Kráľa podielové fondy.

Prekonať infláciu je náročné

Avšak prekonať vysokú infláciu z krátkodobého hľadiska je podľa neho náročné a za uplynulé mesiace sa to podarilo len niektorým akciovým a realitným fondom.


„Investori sa často dopúšťajú chyby, keď porovnávajú krátkodobú infláciu s krátkodobou výkonnosťou fondov, pričom porovnanie výkonnosti s infláciou je opodstatnené pri investovaní z dlhodobého hľadiska,“ povedal Kráľ.

Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) ku koncu júla dosiahli najvyššie priemerné zhodnotenie za tri roky zmiešané fondy s rastom o 10,45 %, akciové fondy priemerne zarobili 2,47 %, realitné fondy 2,42 %.


Fondy peňažného trhu priemerne stratili 2,93 %. „Cieľom investovania do podielových fondov nie je porážať infláciu, ale získať dlhodobý výnos pri primeranej miere rizika,“ hovorí odborník.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie