• Dnes je: Štvrtok 21. januára 2021 meniny má Vincent

Cichanovská vyzvala na pokojné zhromaždenia, do protestov v Bielorusku sa zapojili aj tisícky robotníkov

Cichanovská vyzvala na pokojné zhromaždenia, do protestov v Bielorusku sa zapojili aj tisícky robotníkov

Ministri Európskej únie sa v piatok zhodli na tom, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali.

15.8.2020 (Webnoviny.sk) - Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská z exilu v Litve vyzvala na pokojné zhromaždenia po celej krajine. "Nestojte bokom," odkázala podľa BBC, vyzývajúc na širokú spoluprácu, ktorá by zabezpečila prechod moci v krajine.

Polícia zadržala tisícky ľudí

V Bielorusku vypukli protesty po zverejnení výsledkov minulotýždňových volieb, podľa ktorých s 80-percentnou podporou vyhral dlhoročný líder Alexander Lukašenko, čo mnohí považujú za zmanipulované.

Do protestov sa zapojili aj tisícky robotníkov veľkých priemyselných podnikov, ktorí zvyčajne tvorili jeho základňu podporovateľov. Od nedele polícia zadržala takmer 7 000 ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

V pondelok tiež na sedem hodín zadržali aj samotnú Cichanovskú, keď prišla podať sťažnosť proti výsledkom volieb. Po prepustení potom ušla do Litvy.

Voľby boli neférové, tvrdia ministri

V piatok úrady prepustili prinajmenšom 2 000 ľudí. Mnohí zo zadržaných podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International hovorili o mučení zo strany bezpečnostných zložiek.


Ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie (EÚ) sa v piatok počas mimoriadnej videokonferencie zhodli na tom, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali.


Dohodli sa tiež na okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií, ktoré by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy proti protestujúcim.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie