• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Chovateľov likviduje nedostatok krmív a zdražovanie, štát žiadajú o okamžitú pomoc

Chovateľov likviduje nedostatok krmív a zdražovanie, štát žiadajú o okamžitú pomoc

Stav hospodárskych zvierat od roku 2016 podľa zväzu výrazne klesol, a to najmä na počte prasníc. Znížil sa aj počet dojníc či hydiny.

Od roku 2020 nastal mimoriadny nárast cien kŕmnych komponentov, ako pšenice, jačmeňa či kukurice kŕmnej.

Na tlačovej besede na to upozornil predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marian Uhrík.

Prvé zvyšovanie podľa neho nastalo v dôsledku pandémie a postkovidového obdobia a druhý nárast cien prišiel spolu s konfliktom na Ukrajine.

Rast cien energií a pohonných hmôt

Tým, že ceny stále rastú, je podľa Uhríka potrebné rozmýšľať nielen nad obdobím predaja, ale aj sledovať, kedy sú ceny na vrchole.

Upozornil na to, že ceny energií sa výrazne zvyšujú, krmivári potrebujú nielen veľké množstvo energií na chod, ale aj dostatok financií na zaplatenie pohonných hmôt.

Chovatelia museli podľa neho zaplatiť o 20 miliónov eur viac za kŕmne zmesi. Súčasný stav na poliach hovorí, že chovatelia dojníc budú mať málo potravy a budú musieť bojovať o každú tonu kukurice. Podľa Uhríka je pomoc štátu v súčasnej situácii nevyhnutná.

Chovy znižujú svoje stavy

Stav hospodárskych zvierat od roku 2016 podľa zväzu výrazne klesol, a to najmä na počte prasníc. Znížil sa aj počet dojníc či hydiny.

Na území Slovenska je podľa Uhríka nízka konkurencieschopnosť chovateľov, nastala podkapitalizácia, nedostatok finančných prostriedkov a nedostačujúca podpora štátu. Každý cenový výkyv, ako sú náklady na výrobu mäsa či vajec, ohrozuje chovateľov, dokonca sa zatvárajú chovy.


„Minulý rok sa vykonali analýzy, ktoré hovoria, že nie je problém len s malou obsadenosťou zvierat, ale aj v štruktúre, chýba nám moderný priemysel. Revitalizácia chovu bude dlhodobý proces,“ vyhlásil Uhrík.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie